Konstrukcja mostu jest w złym stanie. "Temperatura dochodziła do 1000 stopni"

Warszawa

TVN24Prezydent Warszawy o stanie mostu Łazienkowskiego

- Konstrukcja mostu jest w gorszym stanie, niż się początkowo wydawało - powiedziała na konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Nie ma mowy o przywróceniu ruchu na buspasach - dodała. Przeprawa będzie zamknięta przynajmniej do końca tego tygodnia.

Konferencja prasowa odbyła się w poniedziałek, przed godziną 14, już po tym, jak eksperci ocenili wstępnie stan konstrukcji mostu Łazienkowskiego.

- Wygląda na to, że ta konstrukcja, aczkolwiek nie wymaga postawienia mostu od nowa, jest nieco bardziej naruszona, niż wydawało się to wcześniej. W tej chwili most na pewno nie będzie dopuszczony do ruchu – mówiła Gronkiewicz-Waltz.

"Najważniejsze bezpieczeństwo"

- Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo - podkreśliła prezydent Warszawy, tłumacząc że na razie nie ma mowy nawet o częściowym przywróceniu ruchu na mostu.

Według niej analiza zniszczeń potrwa jeszcze co najmniej kilka dni. - Ewentualnie może być w końcu tygodnia - dodała. Jak oceniła, dopiero kiedy będzie znana wielkość szkód, dowiemy się, jak zaawansowany będzie remont mostu i ile będzie kosztował.

I dodała: - Chciałam przy tej okazji podziękować strażakom. Temperatura tam, gdzie pracowali, dochodziła do 1000 stopni. To było naprawdę niebezpieczne - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podziękowania dla strażaków
TVN24

Wcześniej miasto deklarowało, że chce najpierw uruchomić ruch na buspasach na moście Łazienkowskim. - W tej chwili nie ma takiej możliwości, z tego względu, że najważniejsze jest bezpieczeństwo - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Dodała również, że władze miasta planują kolejne zmiany w organizacji ruchu w związku z zamknięciem przeprawy. Planowane jest między innymi uruchomienie buspasów na Wybrzeżu Szczecińskim i Wale Miedzeszyńskim.

Zdejmą nawierzchnię

O problemach z mostem odniósł się także ekspert z Politechniki Warszawskiej. - Niestety na przęśle środkowym numer 3 byłą temperatura do 1000 stopni i to stanowi duży problem. Musimy pomierzyć wszystkie odkształcenia tej konstrukcji. To niestety zajmie czas, bardzo dużo czasu podejrzewam, bo most jest duży i bardzo rozbudowany konstrukcyjnie – tłumaczył profesor Zobel.

Jak zaznaczył, trzeba teraz odsłonić całkowicie nawierzchnię. - I uzyskać dojście od góry, dlatego że od spodu pomosty, które tam były, uległy zniszczeniu, a ich odtworzenie zajmie trochę czasu – wyjaśnia Zobel.

Profesor PW o moście Łazienkowskim
TVN24

12 godzin gaszenia

Informacja o pożarze mostu Łazienkowskiego dotarła do straży pożarnej w sobotę o 17.35. Ze wstępnych informacji wynika, że mogły zapalić się deski składowane pod mostem. Straż gasiła pożar przez około 12 godzin.

Więcej o pożarze.

Strażacy zdradzają kulisy akcji.

Stan mostu po pożarze można zobaczyć na nagraniu z drona i zdjęciach internautów:

Most po pożarze - nagranie z drona
Kontakt 24
Problemy z mostem
Kontakt24
Pofalowany asfalt na moście
Marek / Kontakt24

r,PAP,ran