Konstancin-Jeziorna w Warszawie? Trwa referendum

Warszawa

TVN24Trwa referendum (zdjęcie ilustracyjne)

W Konstancinie-Jeziornie trwa referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się, czy są za tym, by Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła ich gminę.

Lokale obwodowych komisji do spraw referendum będą otwarte do 21.

Mieszkańcy odpowiedzią na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?"

By referendum było ważne potrzebna jest przynajmniej 30-procentowa frekwencja.

O przeprowadzeniu referendum zdecydowała 10 kwietnia rada miejska.

Trwa cisza wyborcza

Do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. Zabronione jest m.in. zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dotyczącego metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

W związku z decyzją PiS kilka podwarszawskich gmin, m.in.: Błonie i Milanówek podjęły uchwały o odwołaniu referendów w sprawie metropolii warszawskiej.

PAP/ran/mś