Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Konserwator: pomnik światła "niebezpieczny dla przestrzeni"

Warszawa

| Eurosportfot. materiały projektanta

Przeciwko budowaniu pomnika przed Pałacem Prezydenckim opowiedział się w piątek w Gnieźnie generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski - informuje PAP. - Mam poważne obawy, że kiedy obok pomnika Poniatowskiego pojawiłyby się inne obiekty, to ta publiczna przestrzeń byłaby zaburzona tak, że stałaby się nieczytelna - argumentował.

- Ja osobiście mówię zdecydowanie "nie" dla wszelkich tego typu pomysłów - powiedział podczas uroczystej Gali IV Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski.

Zastrzegł jednak, że decyzja administracyjna w sprawie zgody na ewentualny pomnik w tym miejscu należy do stołecznego konserwatora zabytków.

Przestrzeń skończona

- Jestem przekonany, że przestrzeń zabytkowa, architektoniczna Krakowskiego Przedmieścia i dziedzińca Pałacu Prezydenckiego jest przestrzenią skończoną. I ta przestrzeń powinna tylko i wyłącznie być pielęgnowana i doskonalona - powiedział PAP Żuchowski po zakończeniu gali.

Jego zdaniem pojawienie się jakichkolwiek silnych elementów w tej przestrzeni ją zaburzy.

- Ta przestrzeń historyczna ma też taki ogromny walor uniwersalności publicznej, tam mieści się siedziba głowy państwa, powinna być z głową państwa w sposób szczególny jako znak utożsamiana. Mam poważne obawy, że kiedy w tej przestrzeni obok pomnika ks. Józefa Poniatowskiego pojawiłyby się inne obiekty, to ta publiczna przestrzeń byłaby zaburzona tak, że stałaby się nieczytelna - dodał Żuchowski.

Według Żuchowskiego nawet proponowany pomnik światła może być dla tej przestrzeni "niebezpieczny". - Przecież w niektórych dziełach malarskich światłem można całkowicie zdominować przestrzeń. Światło ma ogromną siłę oddziaływania. Te 96 słupów światła zdominowałoby całkowicie przestrzeń dziedzińca Pałacu Prezydenckiego - dodał generalny konserwator.

96 słupów świetlnych

Koncepcję pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim, który tworzyłoby 96 nieregularnie rozmieszczonych reflektorów zainstalowanych w chodniku, zaprezentował w poniedziałek architekt Paweł Szychalski.

Pomysł Szychalskiego poparli Marta Kaczyńska, Magdalena Merta, Andrzej Melak, Jakub Płażyński i Maciej Łopiński.

Pomnik niewidoczny?

Pojawiły się jednak opinie, że w proponowanej fomie pomnik jest w ogóle nie do zrealizowania. By efekt świetlnych słupów był widoczny, wokół należałoby stworzyć chumrę sztucznej mgły - pisała "Gazeta Stołeczna".

bako/mz