Konserwator odmówił wpisania do rejestru. Wyburzą wiadukty na Woli

[object Object]
Obozowa jest zamkniętaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Wiadukty kolejowe nad Obozową i Zawiszy nie zostaną wpisane do rejestru zabytków - taką decyzję podjął wojewódzki konserwator Jakub Lewicki. Postanowienie pozwala na rozbiórkę obiektów w związku z remontem linii kolejowej. Przygotowania rozpoczęły się w niedzielę rano. Mieszkańcy muszą liczyć się z objazdami.

"Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (…) nie może kierować się założeniem o nadrzędności interesu społecznego, jakim jest ochrona przedmiotowych wiaduktów poprzez wpis do rejestru zabytków nad interesem społecznym, jakim jest terminowa modernizacja linii kolejowej i usprawnienie komunikacji publicznej. Przede wszystkim w powiązaniu z jedną z kluczowych arterii Woli - ulicą Obozową" - czytamy w decyzji podpisanej przez Jakuba Lewickiego.

"Orzeka o niewpisaniu do rejestru (…) dwóch wiaduktów kolejowych zlokalizowanych w Warszawie: nad ulicą Zawiszy oraz nad ulicą Obozową" - oświadcza w dokumencie.

Wniosek fundacji

Rozbiórka wiaduktów - jak przypomniał Lewicki - ma związek z remontem linii obwodowej numer 20 prowadzonej przez PKP PLK. Zrównane z ziemią zostały już obiekty nad Kasprzaka i Wolską. Teraz czas na przejazd nad Obozową. W niedalekiej przyszłości planuje się też rozbiórki nad Górczewską i Zawiszy. Na zburzenie dwóch z pięciu tych obiektów nie chciała zgodzić się Fundacja Thesaurus działająca na rzecz ochrony zabytków.

Jej przedstawiciele złożyli do Lewickiego wniosek, w którym zaapelowali o objęcie wiaduktów specjalną ochroną, wpisanie do rejestru zabytków i przede wszystkim wstrzymanie prac budowlanych.

- Wiadukty mają niewątpliwe walory historyczne. To ostatnie tak zachowane obiekty kolejowe w Warszawie i jedne z ostatnich w Polsce - przekonuje Piotr Lewandowski, prezes fundacji. - Oba powstały jeszcze przed wojną, w latach 20. XX wieku. Przetrwały wojenne zawieruchy, potem Powstanie Warszawskie, a teraz kolejarze chcą je wyburzać. To bez sensu - dodaje.

Nie zgadza się z argumentami, jakoby stare wiadukty nie były dostosowane do nowej wyremontowanej linii. - Kolejarze mówią, że nie będą spełniać norm w związku z podniesieniem prędkości. W mojej opinii to kosmiczny argument. Planuje się tu wybudowanie dwóch nowych przystanków w odległości 600-700 metrów, więc pociągi nie będą miały gdzie się rozpędzać – tłumaczy.

Nie będzie wpisu

Na wniosek fundacji wojewódzki konserwator Jakub Lewicki rozpoczął postępowanie dotyczące ewentualnego wpisania wiaduktów. Działania podjął też konserwator stołeczny. - Prace rozbiórkowe zostały przez nas wstrzymane już 8 czerwca. Teraz wszystko zależy od decyzji wojewódzkiego konserwatora mówił nam Michał Krasucki jeszcze piątek, kiedy nie wiedzieliśmy, jaką decyzję podejmie Lewicki.

Obecnie oba wiadukty znajdują się w gminnej ewidencji zabytków. Ta zapewnia im słabszą ochronę niż rejestr, ale nakazuje konsultacje z konserwatorem w ramach ewentualnych remontów. Rozbiórka - jak informuje Krasucki - była ustalana jeszcze z jego poprzednikiem Piotrem Brabanderem, który dopuścił jej realizację.

- My w naszych nowych zaleceniach, które wydaliśmy dzisiaj [piątek - red.] uznaliśmy, że jeśli nie będzie wpisu do rejestru, możliwe jest przeniesienie wiaduktów, bo kolejarze mają już komplet pozwoleń na swoje prace - wyjaśniał. Przestrzegał też, że gdyby Lewicki postanowił jednak wpisać przeprawy do rejestru, dla kolejarzy mógłby to być duży problem. Komplet pozwoleń trzeba by było uzyskać od początku.

Prezes fundacji Thesaurus nie kryje oburzenia decyzją Jakuba Lewickiego. - Interes inwestora ważniejszy od interesu ochrony zabytków... - komentuje Lewandowski.

- Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków powinien zostać odwołany – dodaje bez ogródek. Jednocześnie ma nadzieję, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Przyznaje, że postanowienie o odmowie wpisu zapewne nie dotarło jeszcze do wszystkich stron (więc nie obowiązuje). A po drugie, zapowiada natychmiastowe złożenie odwołania od ministra kultury.

Pozostaje pytanie, czy nie będzie za późno. Kolejarze nie zamierzają rezygnować z prac.

- Od najbliższego weekendu rozpoczynamy rozbiórkę wiaduktu nad ulicą Obozową. Prace będą realizowane zgodnie z decyzjami administracyjnymi posiadanymi przez inwestora - przekonywał nas w piątek Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK.

Utrudnienia i objazdy

W niedzielę rano na Obozową udał się reporter tvnwarszawa.pl. - Rozbiórka konstrukcji jeszcze się nie zaczęła. Na razie trwają tu prace przygotowawcze, związane chociażby z trakcją - powiedział Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.

Jak dodaje, są duże zmiany w organizacji ruchu. Obozowa jest zamknięta na odcinku od al. Prymasa Tysiąclecia do Wawrzyszewskiej. Jadący od strony centrum mogą dojechać tylko do Wawrzyszewskiej i zawrócić przed placem budowy. Natomiast jadący od strony Bemowa muszą skręcić w al. Prymasa Tysiąclecia. Objazd zostanie poprowadzony ulicami Młynarską i Wolską do al. Prymasa Tysiąclecia. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do 10 lipca.

Wyłączone dla pieszych są również chodniki po obu stronach Obozowej.

Jaka przyszłość dla wiaduktów? Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, prawdopodobnie zostaną przeniesione, a ich konstrukcja zostanie wykorzystana jako podstawa do kładki dla pieszych.

- Czyli co, przesadzić? Przecież wiadukty to nie drzewa - komentuje szef Fundacji Thesaurus.

ZOBACZ MAPY Z OBJAZDAMI DLA OBOZOWEJ:

kw/gp

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl