Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Konkurs musztry, bieg i rejsy po Wiśle. Dzień Flagi w stolicy

Warszawa

TVN24Pokaz musztry i strzały na pl. Zamkowym

W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego została uroczyście poniesiona flaga państwowa. Na placu Zamkowym żołnierze rywalizowali w konkursie musztry. Przed nami koncert orkiestr dętych. Dzień Flagi w stolicy jest bogaty w różne, nie tylko patriotyczne wydarzenia.

Centralne uroczystości z okazji Dnia Flagi odbywały się na placu Zamkowym. O godzinie 12 podniesiono uroczyście flagę przed Pałacem Prezydenckim.

"Źródło radości i optymizmu"

- To szczególny moment, dzień polskiej flagi, już nie tylko w ramach majówki z Polską, ale i w ramach 25-lecia naszego cieszenia się wolnością. Bo to szczególny moment świętować dzień naszej flagi polskiej, biało-czerwonej w 10-lecie członkostwa w Unii Europejskiej oraz 15 -lecie członkostwa w NATO - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Podkreślił, że jest przekonany, że wielu Polaków, patrząc na polską flagę biało-czerwoną ulega wzruszeniu.

- Wielu z nas szuka w niej potwierdzenia niezwykłości polskiej drogi poprzez niełatwą historię, ale również szuka w niej źródła radości i optymizmu w myśleniu o Polsce, o ojczyźnie, o nas wszystkich, z myśleniem na przyszłość, na przyszłe dziesięciolecia członkostwa w UE, w Sojuszu Północnoatlantyckim, na przyszłe lata polskiej wolności - mówił Komorowski.

Wystawa przed Pałacem

Następnie prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę "Biało-Czerwona w błękitach" przed Pałacem Prezydenckim. Prezentuje ona niezwykły wkład Polaków w historię światowego lotnictwa i współczesne osiągnięcia rodzimej awiacji.

To zapis osiągnięć polskiego lotnictwa, począwszy od jego pionierów, konstruktorów i ich maszyn, przez zwycięzców zawodów międzynarodowych, bohaterskich lotników broniących naszej niepodległości, poprzez wspaniałych spadochroniarzy, paralotniarzy, skończywszy na astronautach i udziale Polski w podboju kosmosu.

Oficjalne obchody Dnia Flagi zakończy koncert orkiestr wojskowych – pierwsza z nich swój występ rozpocznie o godzinie 19:30 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Koncert jest otwarty dla publiczności. Dla wszystkich chętnych udostępnione będzie wejście przez bramę przy skrzydle północnym pałacu – trzeba ze sobą zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem.

Koncert będzie transmitowany także na telebimie przed Pałacem Prezydenckim.

Bieg flagi

Dużo działo się również na Żoliborzu. W samo południe w Cytadeli Warszawskiej wystartowały imprezy towarzyszące Biegowi Flagi. Wszyscy mogli spróbować swoich sił w różnych konkurencjach sportowych. Podziwiano też pokaz żonglerki flagowej, a także koncerty zespołów wojskowych. Atrakcją był również pokaz musztry paradnej w historycznych strojach wojskowych.

Po godzinie 14. w biegu na dystansie 100 metrów wystartowały dzieci. Z kolei o godzinie 14:45 wystartowali biegacze na dystansie 10 km. Wtedy ruszył też marsz nordic walking na dystansie 3,3 km.

Zajęcia w Muzeum Narodowym

Dzień Flagi jest obchodzony również w Muzeum Narodowym. Całe rodziny mogły wziąć udział w warsztatach i wykładach.

Najmłodsi dowiedzieli się czym są i co symbolizują orły czy gryfy na herbach, flagach i chorągwiach. nieco starsi wzięli udział w zajęciach o twórczości Aleksandra Gierymskiego.

Wykład o herbach, flagach i chorągwiach wygłosił dr Paweł Freus.

Statkiem do Otwocka

O godzinie 9., z Cypla Czerniakowskiego, statek "Zefir" wypłynął w rejs do Otwocka.

O godzinie 17. na przystanku Cypel Czerniakowski swój rejs rozpocznie tramwaj wodny "Wars". Do mostu Poniatowskiego statek dopłynie o godzinie 18:20. W drogę powrotną wypłynie pięć minut później.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Warszawie z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej:

Dzień Flagi w stolicy
TVN24

kś/bf//ec