Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Powstańcy mówili o tym, co dla nich najważniejsze. A co odpowiedzieli młodzi?

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  kz/r
  Źródło:
  TVN24
  Film konkursowy Muzeum Powstania WarszawskiegoMuzeum Powstania Warszawskiego
  wideo 2/4
  Muzeum Powstania WarszawskiegoFilm konkursowy Muzeum Powstania Warszawskiego

  Kiedy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zapytał 106-letniego powstańca, co jest w życiu najważniejsze, ten odpowiedział, żeby pamiętać, że wszyscy żyjemy pod tym samym słońcem. Od kilku lat to samo pytanie muzeum zadaje innym. A oni odpowiadają - filmami. Mają 63 sekundy. 

  Konkurs filmowy #63PL jest skierowany do twórców w wieku od 15 do 22 lat. W tym roku, ze względu na pandemię odbyła się edycja specjalna. Zadaniem uczestników było odpowiedzieć w twórczy sposób, w dowolnej technice audiowizualnej, na pytanie: Co jest najważniejsze w życiu? Najważniejsza zasada: Nie mogli przekroczyć 63 sekund.

  Nadesłano 188 prac. Pierwsze miejsce zdobyli Adam Marciniak, Filip Tomczak, Patryk Bańkowski, drugie miejsce zajęli Adrian Bednarczyk i Mateusz Kaczmarek, a trzecie Jagoda Blicharz. 

  Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski na antenie TVN24 mówił o konkursie i zwycięskich pracach.

  OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

  "Oni rzeczywiście pokazali, co jest wyjątkowe w ich życiu"

  - Aż trudno uwierzyć, że ten film, w poetyce klipu, zrobili nastolatkowie. Bo to jest trzech chłopaków przed 20. rokiem życia. Najważniejsza jest dla nich pamięć o ludziach. Oni rzeczywiście pokazali, co jest wyjątkowe – mówił o zwycięskim filmie Ołdakowski.

  Jak dodał, w zeszłym roku muzeum takie samo pytanie zadało powstańcom warszawskim. – Postanowiliśmy to odwrócić i zapytać ich rówieśników z czasu powstania. Ludzi, którzy dziś mają tyle lat ile oni w chwili powstania. Zapytaliśmy, jaki jest ich świat wartości, co oni uważają za ważne - przypominał.

  Drugi z nagrodzonych filmów mówił o pasji. – Kiedyś zapytałem 106-letniego powstańca, co jest w życiu najważniejsze. Odpowiedział, że żebyśmy pamiętali, że wszyscy  żyjemy pod tym samym słońcem.  Przecież ci młodzi ludzie mówią to samo, tylko inną stylistyką - stwierdził Ołdakowski.

  Autor:kz/r

  Źródło: TVN24

  Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego