Koniec z kosztownymi pomyłkami. Przeprogramują biletomaty

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plBiletomat WKD

Urząd Transportu Kolejowego napisał do WKD i KM w sprawie pasażerów kupujących bilety w biletomatach. Uczniowie i studenci mylili ulgi ustawowe na przejazd koleją ze zniżkami przysługującymi w stołecznym ZTM. Narażali się przez to na kłopoty. Zgodnie z regulaminem konduktor wypisywał im mandat. By go umorzyć, trzeba było iść do kasy i opłacić różnicę w cenie biletów z różnymi ulgami.

Teraz Warszawska Kolej Dojazdowa zadeklarowała, że zamieści informację o ulgach studenckich i uczniowskich na swojej stronie internetowej oraz w gablotach informacyjnych. Zapowiedziała również, że wkrótce na biletomatach przewoźnika znajdą się specjalne naklejki.

Zmiany w oprogramowaniu

- W związku z tym, że zainstalowane automaty biletowe na stacjach i przystankach osobowych WKD nie są własnością spółki WKD, ze stosownymi zmianami w oprogramowaniu automatów zobowiązani jesteśmy wystąpić do operatora tych urządzeń, tj. spółki Mennica Polska. Wystąpienie takie, obejmujące m.in. dodanie informacji o przysługujących uprawnieniach do ulg lub zmianę interfejsu w zakresie szybkiego wybierania biletów zostanie w najbliższym czasie przekazane do Operatora automatów biletowych - czytamy w odpowiedzi WKD na nasze pytania o biletomaty.

Jak informuje UTK podobne zmiany mają przeprowadzić też Koleje Mazowieckie.

- Według deklaracji przewoźników podczas wyboru odpowiedniego biletu z ulgą studencką w menu biletomatu ma pojawiać się dodatkowa informacja o warunkach jej stosowania. Dzięki temu niejasności, z którymi do tej pory spotykają się pasażerowie, powinny zostać wyeliminowane – mówi Ignacy Góra, Prezes UTK.

Różne ulgi

Do tej pory w wielu biletomatach eksponowano głównie ulgę handlową 50 proc. Jeśli uczeń lub student uprawniony do korzystania z ulgi ustawowej (odpowiednio: 37 proc. i 51 proc.) nieświadomie kupił taki bilet, to zgodnie z obowiązującymi przepisami musiał liczyć się karą.

W transporcie kolejowym studentom do ukończenia 26 roku życia przysługuje ulga ustawowa na bilety w wysokości 51 proc. Z kolei uczniowie mogą kupić bilet z ulgą 37 proc. Natomiast w granicach działania Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie niektóre bilety ZTM z ulgą 50 proc. pozwalają uczniom i studentom również na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej w ramach oferty "Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”.

mś/pm