Koniec wstydliwego problemu? Toalety w Śródmieściu i nad Wisłą

Warszawa

ShutterstockPubliczny szalet w San Francisco

Jeszcze w tym roku miasto planuje ustawić 22 automatyczne toalety. Szalety mają się pojawić nad Wisłą i w Śródmieściu. Na razie nie wiadomo, jak będą wyglądały.

Brak toalet nad rzeką i w centrum to wstydliwy problem Warszawy. Wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie uda się go przynajmniej częściowo rozwiązać. Stołeczny Zarząd Mienia negocjuje z czterema firmami, gotowymi wyprodukować oraz podłączyć do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej 22 kabiny w 19 lokalizacjach (trzy będą podwójne).

Zatroskanych o stan finansów miasta uspokajamy, że automatyczne ubikacje nie będą tak drogie, jak sławna supertoaleta, czyli szalet z kawiarnią wybudowany na wysokości Stadionu Narodowego za niemal 5 mln złotych:

Supertoaleta otwarta
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

Najważniejsza cena

- Poszliśmy inny tropem. Zależy nam na jakości, sprawności realizacji, ale nie chcemy, żeby toalety były zbyt drogie. Dlatego nie ogłaszaliśmy konkursu architektonicznego na ich projekt. Ale nie oznacza to, że nie będziemy mieli wpływu na ich wygląd. Producenci będą nam proponować różne formy, my będziemy je oceniać – mówi tvnwarszawa.pl Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusza ds. Wisły koordynujący inwestycję.

Publiczny szalet w Paryżu
Shutterstock
Publiczny szalet w Londynie
Shutterstock

W ocenie ofert forma toalety to 30 procent punktacji. Taki sam wpływ na decyzję urzędników będzie miała funkcjonalność szaletu. Ale najwięcej (40 procent) zależeć będzie od jego ceny.

Umywalka na zewnątrz

Wygląd toalet poznamy zatem dopiero, gdy miasto zdecyduje się na konkretną ofertę. Wiadomo, że będą niewielkie - około 3 na 3,6 metra i nieco ponad 3 metry wysokości. Powinny być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do środka wejdziemy po wrzuceniu monety.

– Zależy nam, żeby umywalka była na zewnątrz, by nie trzeba było płacić za umycie rąk – zastrzega Piwowarski.

Na zdjęciach obok pokazujemy zdjęcia publicznych ubikacji w Paryżu, Londynie i San Francisco. Teoretycznie tak mogłyby wyglądać także te warszawskie. Automatyczne toalety działają już w kilku miejscach stolicy np. w Łazienkach i Parku Żeromskiego.

Lokalizacje, które wskazał ratusz, to miejsca uczęszczane przez turystów np. Nowe Miasto, Mariensztat, pl. Grzybowski, Łazienki czy okolice Zamku Ujazdowskiego. Punkty nad Wisłą to z kolei tereny, na których coraz częściej wypoczywają warszawiacy. Ratusz zapewnia, że lokalizacje wybierano tak, aby nie było problemów własnościowych, ani z podłączeniem szaletów do istniejących sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

Zobacz też na tvn24.pl: Toaleta jedną z najdroższych inwestycji w Poznaniu.

Możliwe 30 dodatkowych

Kiedy będzie można skorzystać z toalet?

– Pieniądze zarezerwowano w budżecie na 2015 rok, ale nie możemy zagwarantować, że to się uda. Termin zależy od tego, jak będą przebiegać negocjacje. Wbrew pozorom, jest to dosyć skomplikowane, a do dogadania jest wiele szczegółów techniczno-funkcjonalnych – zastrzega nasz rozmówca.

Jeśli realizacja pójdzie sprawnie, a toalety się sprawdzą, możliwe jest rozszerzenie umowy. W kolejnych latach zwycięska firma może starać się budowę kolejnych 30 toalet, jeśli miasto zgłosi taką potrzebę.

TOALETY NAD WISŁĄ:Żoliborz: Wybrzeże Gdyńskie 2 na wysokości Czujnej Wybrzeże Gdyńskie na wysokości Krajewskiego

Śródmieście: Wybrzeże Gdyńskie na wysokości Sanguszki (podwójna) Wybrzeże Kościuszkowskie na wysokości wjazdu do tunelu (podwójna) Wioślarska w okolicach mostu Poniatowskiego Solec 8, okolice Płyty Desantu (podwójna)Praga Południe: Wał Miedzeszyński na wysokości KrynicznejPraga Północ: Wybrzeże Helskie na wysokości Ratuszowej

TOALETY W ŚRÓDMIEŚCIU: Podzamcze u zbiegu Boleść i Wybrzeża Gdańskiego Parking pod mostem Śląsko-Dąbrowskim Rynek Mariensztacki Nowe Miasto – ul. Kościelna przy drewnianych schodach Plac Grzybowski PKP Powiśle Skwer przy pomniku Bohaterów Getta Park u zbiegu Kruczkowskiego i Książęcej Łazienki przy wejściu z Agrykoli Skwer Kisielewskiego Park przy Wilanowskiej w pobliżu placu zabaw

Piotr Bakalarski