Koniec hokeja w Warszawie. "Nie zostawiajcie nas na lodzie"

Warszawa

TVN24Koniec hokeja w Warszawie

Legia Warszawa nie wystąpi w tym sezonie w rozgrywkach I ligi hokeja. Zarząd klubu wycofał drużynę ze względu na problemy finansowe.

- Złożyliśmy pismo do Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w sprawie wycofana drużyny UHKS Mazowsze / Legia Warszawa z rozgrywek ligowym w sezonie 2012/2013, które ruszają już we wrześniu – potwierdza prezes klubu Piotr Demiańczuk.

W ten sposób ze sportowej mapy stolicy znika trzynastokrotny mistrz Polski. Zespół nie jest w stanie przystąpić do rozgrywek I ligi (to zaplecze ekstraklasy) ze względu na problemy finansowe, z którymi boryka się od kilku lat.

Potrzebni nowi hokeiści

- W tym sezonie 3 zawodników zdecydowało się zmienić klub, 3 zakończyło kariery. Zrezygnował też mocno związany z klubem trener Zbigniew Stajak. Dalsza gra wymaga ściągnięcia nowych graczy spoza Warszawy – tłumaczy Demiańczuk.

A to z kolei wymaga dodatkowych pieniędzy. – Choćby na to, by im wynająć mieszkania – dodaje prezes.

Wychowankami dziury się nie załata. W tej chwili najstarsi chłopcy trenujący hokej w klubie mają po 14 lat. Oni w lidze mogliby zagrać dopiero za dwa lata. – Jest dziura rocznikowa. Koszta działalności klubu są większe, niż w zeszłym sezonie. Wycofanie drużyny jest konieczne do przetrwania klubu w rozgrywkach młodzieżowych. Nie możemy wpaść w

długi. Start byłby ryzykiem dla płynności finansowej – mówi prezes i przyznaje, że już w zeszłym sezonie mimo wsparcia urzędu miasta, klub działał na styku możliwości.

Budżet? 270 tysięcy złotych

- Przez cały zeszły rok szukaliśmy sponsora. Nikt nie był zainteresowany. Hokej nie jest popularny, do tego my nie gramy w ekstraklasie. Wsparcie miasta to za mało. Potrzebujemy sponsora – mówi Demiańczuk.

Ostatniej deski ratunku chwyta się prezes Polskiego Zwiazku Hokeja na Lodzie Piotr Hałasik. Wysłał list otwarty do Hanny Gronkiewicz - Waltz, w którym apeluje o pomoc dla drużyny kontynuującej tradycje hokejowej Legii Warszawa.

Zarząd drużyny jest gotów do rozmów z Panią Prezydent, w każdym miejscu i czasie. Środki, jakie są potrzebne, nie będą stanowić uszczerbku na budżecie miasta Warszawy - pisze prezes i dodaje: Mam nadzieję, że w tym trudnym momencie Władze Warszawy nie zostawią stołecznego hokeja ''na lodzie''.

PRZECZYTAJ CAŁY LIST

W zeszłym sezonie klub dostał dotację na start w I lidze w wysokości około 110 tys. zł. By rozegrać cały sezon, Legia potrzebowała jeszcze około 160 tys. zł. – To, czego nie dostaliśmy od miasta, dokładaliśmy z własnych kieszeni. W tym sezonie już się nie uda – mówi Piotr Demiańczuk.

O sytuacji hokeistów chcieliśmy porozmawiać z przedstawicielami biura sportu w ratuszu. Odpowiedzi na pytania dostaliśmy dopiero po publikacji tekstu

- Należy podkreślić, że głównym zadaniem miasta stołecznego Warszawy nie jest prowadzenie i utrzymanie klubów sportowych, ale wspieranie ich działań zmierzających do upowszechniania sportu wśród młodzieży. Niestety w tym roku władze klubu nie złożyły oferty do urzędu miasta na otwarty konkurs - napisał Bartosz Milczarczyk z biura prasowego ratusza i przypomniał, że w ostatnich 5 sezonach miasto przekazało hokeistom 551 tys zł, a w tym roku Legia Warszawa wciąż ma szansę na dotację.

Jednak jak przekonuje prezes Legii, w tym sezonie by wystartować w lidze zespół potrzebuje więcej pieniędzy niż do tej pory.

- Zawodnicy z pierwszej drużyny będą szukać nowych klubów. Cały czas mamy jednak do nich prawo. Będą mogli wrócić, jeżeli udałoby się zdobyć sponsora na następny sezon – dodaje Demiańczuk.

Znika 13-krotny mistrz Polski

Zespół Legii Warszawa występował na lodowisku na Torwarze. To tam w połowie lat 90. została reaktywowana sekcja hokeja na lodzie początkowo pod nazwą Klub Sportowy Damis.

W 2004 roku klub został przejęty przez UHKS Mazowsze i w sezonie 2005/2006 zadebiutował w rozgrywkach I ligi hokeja pod nazwą UHKS Mazowsze / Legia Warszawa. W ten sposób klub wrócił do rozgrywek tylko na 4 sezony.

W latach 1933 - 1967 r. Legia Warszawa zdobyła 13 mistrzostw Polski.

Bartosz Andrejuk