Koniec dyskusji? Uchwała o nazwach stacji II linii metra gotowa

Warszawa

M. Żuchowski /budowametra.plTrwa budowa stacji przy Nowym Świecie

Podziemną kolejką z Woli na Pragę Północ pojedziemy najwcześniej w 2014 roku, ale w już w czwartek radni mają zdecydować, jak będą nazywać się stacje centralnego odcinka II linii.

W projekcie uchwały znalazły się nazwy:

Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

Dziś zastanawiała się nad nimi komisja nazewnictwa.

- Nie zmienialiśmy naszej opinii. Na sesji będą przedstawione propozycje takie, jak są w projekcie uchwały. Czy będą jakieś zmiany, to wyniknie podczas dyskusji na czwartkowej sesji o nazwach stacji metra - powiedziała Anna Nehrebecka, przewodnicząca komisji (PO).

Nowy Świat - Uniwersytet?

Swoją propozycję ma Marcin Rzońca, radny Ruchu Palikota.

- Dziś podczas posiedzenia komisji wnioskowałem o dodanie do nazwy "Nowy Świat" drugiego członu "Uniwersytet". Niestety, wniosek ten nie zyskał większości - mówi Rzońca. - Przeprowadziłem rozmowy ze środowiskiem akademickim i uznałem, że warto uhonorować uczelnię, zwłaszcza biorąc pod uwagę casus Politechniki - tłumaczy.

W czwartek chce przedstawić taki wniosek na sesji.

- W kuluarach radni tak PiS, jak i PO mówią, że to dobry pomysł. Nie znajduje to jednak oddźwięku w głosowaniu - komentuje Rzońca. - Argumentem przeciw, i ja się z nim zgadzam, jest to, że nazwa jest dwuczłonowa i za długa. Są jednak wyjątki i uważam, że tu powinno się go zrobić - dodaje.

II linia metra

Centralny odcinek II linii metra ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Oficjalnia data zakończenia inwestycji to 2014 r. Jest opóźnienie. Czytaj wiecej na ten temat.

Schemat rozbudowy metra w Warszawie z roboczymi nazwami stacji
Metro Warszawskie / tvn24.pl
Pierwszy przejazd tunelem II linii metra
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

ran/wp//mz