Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Konfederaci i unioniści rozbiją obóz w Ossowie

Warszawa

Walter Flickr CY BY 2.0Do Ossowa przyjadą rekonstruktorzy

W weekend w Ossowie swoje namioty rozbiją rekonstruktorzy okresu wojny secesyjnej. Wszyscy, którzy odwiedzą obóz, będą mogli poznać uzbrojenie i umundurowanie dwóch walczących stron, zobaczyć pokaz musztry i ćwiczenia. Nie zabraknie także kuchni polowej.

Ossów to miejsce kojarzone z pierwszą dużą potyczkę wojny polsko-bolszewickiej, ale gospodarze przyszłego muzeum są przyjaźnie nastawieni także do rekonstruktorów wojny secesyjnej, szczególnie, że w tym roku przypada 150. rocznica jej zakończenia.

Plakat imprezy
mat. organizatora

"Odtwarzamy oddział Lafayette Rifle Cadets, 14th L'a Inf. Reg't Co. K, który został założony przez dwóch Polaków - majora Kacpra Tochmana, oraz pułkownika Walerego Sulakowskiego, który był pierwszym dowódcę pułku. W formacji tej służyło ok. 20 Polaków, najwięcej spośród wszystkich pułków w armiach Konfederacji" – tak o sobie piszą na swojej stronie rekonstruktorzy.

A organizatorzy zapowiadają, że wydarzenie zatytułowane Drill&Camp, będzie odbywać się do niedzieli w trzech nieodległych miejscach: sam obóz zostanie rozbity w lesie, aby podnieść jego realizm. Na nieodległych błoniach Ossowskich, gdzie co roku odbywa się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, będą prowadzone pokazy musztry i ćwiczeń wojskowych. Natomiast pokaz uzbrojenia i filmów związanych z amerykańską wojną domową będą odbywały się w Centrum Informacji Turystyczno Historycznej przy ul. Matarewicza 148.

Szczegółowy program imprezy:

Sobota 18 kwietnia

9.00 – rozpoczynają się poranne ćwiczenia na błoniach ossowskich

11.00 – "Wojna secesyjna – historia i pamięć" – rekonstruktorzy opowiadają o swojej pasji i wprowadzają widzów w świat wojny secesyjnej 1861 – 1865 (CITH)

11.30 - pokaz uzbrojenia i umundurowania z okresu wojny secesyjnej i porównanie sylwetek żołnierzy Unii i Konfederacji (CITH)

13.00 – prezentacja na temat Polaków walczących w wojnie secesyjnej (CITH)

13.15 – Wojna secesyjna w fotografii – na ekranach dotykowych zaprezentowane będą zdjęcia sprzed 150 lat. Wojna secesyjna jest jedną z pierwszych wojen utrwalonych na fotografii (pawilon CITH) W godzinach 11.00-14.00 – obóz wojskowy otwarty dla zwiedzających

14.00 – obiad wojskowy: grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym (teren przed CITH)

14.30 – pokaz filmu dokumentalnego "Gettysburg" wyprodukowanego przez History Chanel w reżyserii Ridley Scotta; czas: 85 min. (CITH) 16.00-17.00 - pokaz musztry z dawaniem ognia na błoniach ossowskich

17.00 – pokaz filmu fabularnego "Gettysburg" w reżyserii Ronalda F. Maxwella; czas: 4 h 21 min. (CITH).

Niedziela 19 kwietnia

11.00 - pokaz uzbrojenia i umundurowania z okresu wojny secesyjnej i porównanie sylwetek żołnierzy Unii i Konfederacji (CITH)

12.30 – pożegnanie

b