Koncerty, teatr i balet w Królewskich Arkadach Sztuki

Warszawa

fot. um. warszawa.pl

Ponad 200 artystów weźmie udział w spektaklach, koncertach i przedstawieniach baletowych podczas drugiej edycji festiwalu Królewskie Arkady Sztuki w Warszawie. Przegląd rozpocznie się w sobotę i potrwa do 18 września.

W tym roku, podczas sierpniowych i wrześniowych weekendów, zaprezentowanych zostanie w sumie 12 wydarzeń. Będą one odbywać się w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamkowych; nowością tegorocznej edycji Królewskich Arkad Sztuki będzie prezentacja niektórych wydarzeń w Sali Koncertowej Zamku i na dziedzińcu pałacu Pod Blachą.

Na rynku we Florencji

- Festiwal został zainspirowany obrazem Canaletta, przedstawiającym zespół wykonujący komedię dell'arte, który gra na małej scenie usytuowanej na rynku we Florencji (...). Pod wpływem tego dzieła pomyślałem sobie: dlaczego nie stworzyć czegoś podobnego tutaj? (...) Zacząłem się też zastanawiać jakie zespoły i jacy artyści powinni wystąpić. Na pewno - teatr uliczny, czyli taki który przenosi konwencję, technikę dell'arte we współczesność, do współczesnego miasta - opowiadał na środowej konferencji prasowej kierownik festiwalu, Tomasz Taraszkiewicz.

Taraszkiewicz zwrócił uwagę, że - podobnie jak w roku ubiegłym - na festiwalu reprezentowane będą trzy dziedziny sztuki: balet, muzyka oraz teatr. Odbędą się koncerty instrumentalne, wokalne, kameralne, a także solowe; w części teatralno-baletowej projektu zaprezentowane zostaną spektakle klasyczne oraz współczesne.

Imprezy do 18 września

Królewskie Arkady Sztuki rozpocznie w sobotę "Wieczór z muzyką: Tańce świata" w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. Dzień później publiczność zobaczy spektakl "Walka postu z karnawałem" w wykonaniu Teatru Formy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy). Spektakl sięga odległych czasów, panowania księżnej Jadwigi i księcia Henryka Brodatego. Jest syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego.

20 sierpnia odbędzie się wieczór z muzyką Astora Piazzoli w wykonaniu Fantango Quintet w składzie: Paweł Janas (akordeon), Mateusz Konopelski (skrzypce), Maciej Kopczyński (gitara), Piotr Kopczyński (fortepian) i Wojciech Zeman (kontrabas). W programie wieczoru znajdą się utwory Astora Piazzoli i Ignacego Zalewskiego.

Na 28 sierpnia zaplanowano prezentację spektaklu Teatru Usta Usta pt. "777". "Sceną będzie zainscenizowana przestrzeń kasyna, w którym nasze życie będzie loterią do wygrania lub przegrania" - opowiadał prezes Stowarzyszenia Scena 96, Dariusz Jarosiński.

Wieczór pieśni i arii odbędzie się 3 września. Wystąpi uznawany za jednego z najlepszych polskich solistów Adam Kruszewski (baryton) i Emilian Madey (fortepian).

Odbędą się też m.in. wieczór baletowy z Teatrem Tańca Współczesnej Choreografii D.O.Z.S.K.I. z Mińska (Białoruś), wieczór z muzyką dawną w wykonaniu zespołu Il Tempo, wieczór z muzyką klasyków wiedeńskich w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego oraz fagocisty Leszka Wachnika.

Organizatorem festiwalu Królewskie Arkady Sztuki jest Zamek Królewski, a partnerami - stołeczny ratusz, Stowarzyszenie Scena 96, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne i Stowarzyszenie Artbale.

PAP/ec/par