Komunikacja za darmo i zniżki na kulturę: pomysł PiS dla rodzin

Warszawa

fot. materiały prasowe

- Chcemy wprowadzenia Karty Warszawskiej Rodziny, która uprawniałaby rodziny z minimum trójką potomstwa do zniżek w instytucjach kultury i sportowych, a dzieci do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską - ogłosił PiS na specjalnej konferencji, zwołanej przed posiedzeniem czwartkowej Rady Warszawy. Taki projekt trafi pod obrady komisji.

- Sam mam trójkę dzieci i wiem, jakim problemem jest zapewnienie bytu 5-osobowej rodzinie. Z braku pieniędzy rezygnuje się w pierwszej kolejności z kultury. Chciałabym takim sytuacjom zapobiec - mówi Michał Dworczyk z PiS, który startuje w tegorocznych wyborach Sejmu.

"To nie kampania"

I od razu dementuje zarzut, że to jego kampania wyborcza. - Nad projektem pracuję od kilku miesięcy i wielokrotnie składaliśmy w tej sprawie interpelacje - informuje.

20 proc. zniżki i bezpłatna komunikacja

Radny postuluje, aby na podstawie "Karty Warszawskiej Rodziny 3+" rodziny wielodzietne mogły korzystać 20 proc. zniżki w miejskich instytucjach kultury i ośrodkach sportu.

Dzieci miałyby komunikację miejską za darmo. Obecnie takie ulgi przysługują rodzinom z minimum czwórką dzieci.

PiS sugeruje także, żeby miasto porozumiało się z prywatnymi firmami, np. właścicielami kin, żeby ci - za reklamę w internecie - także zaoferowali zniżki.

Dla 14 tys. rodzin

Pomysł popiera wicemarszałek Senatu Zbigiew Romaszewski. - Na podstawie danych statystycznych policzyliśmy, że z karty w Warszawie korzystać mogłoby14 tysięcy rodzin, czyli około 40-50 tys. dzieci - mówił.

Jak przekonuje PiS, podobne karty funkcjonują w "wielu miastach Europy", a także w Gdańsku, Wrocławiu, Tychach czy Grodzisku Mazowieckim.

Projekt trafił do przewodniczącej Rady Miasta. Zostanie skierowany do odpowiedniej komisji.

ec/mz