Komunalne przyspieszenie. 123 nowe mieszkania na Żoliborzu

Warszawa

Prezydent Warszawy przekazała w środę pierwsze ze 123 mieszkań komunalnych. Na parterze budynku przy ul. Powązkowskiej powstało specjalne mieszkanie treningowe dla osób niepełnosprawnych.

Zaledwie tydzień minał od chwili, kiedy Hanna Gronkiewicz-Waltz wręczyła klucze mieszkańcom lokali komunalnych na Pradze Północ.

- Cieszę się, że możemy dziś oddać do użytkowania kolejny budynek. W ciągu 6 lat mojej kadencji powstało więcej lokali komunalnych niż za czasów wszystkich moich poprzedników od 1990 roku – chwaliła się podczas przekazania kluczy kolejnym lokatorom nowych komunałek, tym razem na Żoliborzu.

Mieszkanie dla niepełnosprawnych

Budynek ze 123 mieszkaniami i 36 miejscami garażowymi kosztował 16 mln zł. Prezydent stolicy jest szczególnie dumna z zaprojektowanego na parterze dużego mieszkania dla pięciu osób niepełnosprawnych ruchowo. Na 262 m kw. stworzono pięć samodzielnych pokoi z łazienką oraz wspólne kuchnię. Wszystkie pomieszczenia wyposażono w meble dopasowane do ich potrzeb.

Niepełnosprawni lokatorzy będą mogli mieszkać przy Powązkowskiej rotacyjnie od pół roku do dwóch lat.

W Warszawie funkcjonują już dwa mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych: dla pięciu osób chorujących psychicznie przy Lwowskiej oraz dla czterech osób z niepełnosprawnością intelektualną przy Oszmiańskiej. Miasto planuje dwa kolejne: na Bielanach i Ursynowie.

2,5 tysiąca komunałek 4 lata

W ramach Programu Komunalnego Budownictwa Mieszkaniowego m. st. Warszawy na lata 2008-2012 powstanie łącznie ok. 2,5 tysiąca lokali komunalnych. W latach 2008-2011 oddano do użytku 1286 mieszkań, a w 2012 - 459. Niebawem zakończy się budowa kolejnych 340 mieszkań na Bielanach, Białołęce, Ursynowie oraz w Rembertowie.

b//ec