Komorowski: wolność nie jest dana raz na zawsze

Najnowsze

TVN24Prezydent pokroił wielki tort

- Warto wspominać to, co było 25 lat temu i podkreślać wspólnotę dobrego losu, która nas spotkała, ale również warto, ale przede wszystkim trzeba, myśleć o tym, co z tą wolnością należy robić dalej, bo wolność nie jest dana raz na zawsze. Ona wymaga ciągłego wysiłku - powiedział powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas debaty na temat wolności w Zamku Królewskim.

W spotkaniu brali udział prezydenci Polski Bronisław Komorowski, Niemiec - Joachim Gauck, Czech - Milosz Zeman, Słowacji - Ivan Gaszparovicz i Węgier - Janos Ader oraz przedstawiciele pokolenia urodzonego w 1989 r.

Debata odbywa się pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności" i jest poświęcona współczesnemu rozumieniu pojęcia "wolność".

"Przełamanie uprzedzeń sąsiedzkich"

Komorowski zaznaczył, że jest szalenie dumny z tego, że wolność w Polsce jest dokonaniem jego pokolenia, ale jest głęboko przekonany, że następne pokolenie powinno lepiej zarządzać wolnością, więcej umieć, być mądrzejsze.

- Każde pokolenie musi odpowiadać samo sobie, jak rozumie najlepiej interes własnego narodu, jak rozumie interes wspólnoty, jaką stanowi Europa, jak rozwiązywać kwestie związane z sąsiedztwem - podkreślił.

Mówiąc o przyszłości i nowoczesności Komorowski podkreślił wagę otwartości na innych ludzi, na inne narody, na sąsiadów, a także zdolność do szukania przyjaciół.

- Nowoczesność to przełamanie uprzedzeń sąsiedzkich, przekroczenie barier, które dzieliły narody i zbudowanie w ramach integrującej się Europy, a także współpracującej naszej części Europy przyjaznych, dobrych relacji pomiędzy wszystkimi narodami - mówił.

Komorowski na spotkaniu z młodymiTVN24

Apel o porozumienie polsko-rosyjskie

- Jestem szczęśliwy, że udało się doprowadzić tak daleko i z tak pięknymi efektami porozumienie polsko-niemieckie, porozumienie polsko-ukraińskie. Chciałbym, by nastąpiło porozumienie i pojednanie narodów polskiego i rosyjskiego - powiedział polski prezydent.

- Jestem dumny, że z każdym rokiem rośnie poziom przyjaźni deklarowanej do Czechów i do Słowaków, a w przypadku Węgrów utrzymanie tego samego trwającego tysiące lat poziomu przyjaźni i sympatii - dodał.

PAP/bf/mz