Komisja zbada żoliborski adres. Lokatorzy zarzucają "dzikie eksmisje"

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plBudynek przy Lutosławskiego 9

Komisja weryfikacyjna zajmie się w czwartek reprywatyzacją kamienicy przy Lutosławskiego 9 na Żoliborzu. Zdaniem lokatorów, nowa właścicielka jest z nimi w stałym konflikcie. Twierdzą również, że po eksmisji jeden z lokatorów został bezdomny, a po pewnym czasie zmarł.

W czwartek o godzinie 10 w siedzibie Prokuratury Krajowej przy Rakowieckiej w Warszawie odbędzie się posiedzenie komisji weryfikacyjnej poświęcona reprywatyzacji nieruchomości położonej przy ulicy Lutosławskiego 9.

"Dwie dzikie eksmisje"

Ze zgromadzonego przez komisję weryfikacyjną materiału w sprawie Lutosławskiego wynika, że kamienica została zburzona w trakcie działań wojennych. Po wojnie została odbudowana i zmodernizowana ze środków publicznych. Miasto oddało ją wskutek decyzji reprywatyzacyjnej w 2013 roku, pomimo - jak wynika z informacji komisji - braku zwrotu nakładów przez beneficjentkę.

Według dokumentów, które posiada komisja weryfikacyjna, rokowania zakończyły się niepowodzeniem. Z materiałów wynika, że miasto przed wydaniem decyzji nie zbadało także kwestii posiadania kamienicy przez dawnych właścicieli.

Informacje pochodzące od mieszkańca wskazują, że w kamienicy miało tam dojść - ich zdaniem - do dwóch tzw. "dzikich eksmisji", bez wyroku sądu. Jeden z mieszkańców, który po reprywatyzacji został usunięty z zajmowanego lokalu stał się bezdomny, a po pewnym czasie zmarł.

"Prawowici spadkobiercy"

Jak powiedział rzecznik komisji weryfikacyjnej Oliwer Kubicki, "komisja weryfikacyjna będzie starała się w czwartek podczas rozprawy zweryfikować pozyskane w toku postępowania rozpoznawczego informacje".

- W sprawie Lutosławskiego mamy najprawdopodobniej do czynienia z prawowitymi spadkobiercami nieruchomości, jednak na przykładzie tej kamienicy widać wyraźnie efekty tzw. dzikiej reprywatyzacji, którą umożliwił brak kompleksowej ustawy regulującej proces reprywatyzacji - dodał Kubicki.

Rzecznik komisji poinformował, że w charakterze świadków zostali wezwani: lokatorzy kamienicy, dzielnicowy uczestniczący w interwencjach na terenie nieruchomości Krzysztof Wawrzyński, mąż właścicielki kamienicy Piotr Wierzbicki, radca prawny Warszawy Bogusława Dąbrowska-Rogacka, referent w postępowaniu reprywatyzacyjnym przed prezydentem Warszawy Mariola Wojdyna oraz burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

POSIEDZENIE KOMISJI BĘDZIEMY RELACJONOWAĆ NA TVNWARSZAWA.PL

PAP/kz/b