Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Komisja w areszcie i więzieniu. Przesłuchania do późnego wieczora

Warszawa

Patryk Jaki o wtorkowym posiedzeniuTVN24
wideo 2/2

Grażyna K.-B. odmówiła składania zeznań przed komisją weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji - poinformował członek komisji Sebastian Kaleta. We wtorek wieczorem na niejawnych posiedzeniach we Wrocławiu przesłuchano dwie inne osoby aresztowane w sprawie korupcji przy dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Komisja we wtorek po godzinie 14 rozpoczęła w Zakładzie Karnym nr 1 przesłuchanie adwokat Grażyny K.-B. w związku z prowadzonym przez wrocławską prokuraturę regionalną śledztwem w sprawie "dzikiej reprywatyzacji". Komisja badała sprawę nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10.

Przesłuchania do wieczora

- Grażyna K.-B. odmówiła składania zeznań przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Oświadczyła, że ma to związek z faktem, że postawiono jej w tej sprawie zarzuty - poinformował Kaleta. Dodał, że komisja na swoim następnym posiedzeniu w czwartek zdecyduje, czy ukarać świadka za odmowę składania wyjaśnień, ponieważ "K.- B. ma postawione zarzuty i jej sytuacja jest inna od urzędniczki, którą wczoraj komisja ukarała grzywną za odmowę składania zeznań".

W poniedziałek komisja nałożyła 3 tys. zł grzywny na byłą urzędniczkę ratusza, która odmówiła składania zeznań. Złożyła ona tylko oświadczenie na piśmie, a potem powołała się na to, że ma postawione zarzuty; Kaleta twierdzi, że takich zarzutów kobiecie nie postawiono. Jeszcze we wtorek w areszcie śledczym we Wrocławiu w charakterze świadków miały zeznawać dwie kolejne osoby - adwokaci Andrzej M. oraz Tomasz Ż. Przesłuchania trwały do późnego wieczora.

Wcześniej informowano, że we wtorek ma zostać przesłuchany również "handlarz roszczeń" Maciej Marcinkowski, który przebywa we wrocławskim areszcie. - Zostanie on dowieziony na przesłuchanie w czwartek na posiedzenie komisji w Warszawie. Jego przesłuchanie będzie wyłączone z jawności – powiedział PAP rzecznik komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Oliwer Kubicki Kubicki.

"Dojść do prawdy"

- Liczymy na to, że znajdziemy dzisiaj kolejne argumenty, które pozwolą nam dojść do prawdy - powiedział jeszcze przed wtorkowym posiedzeniem Patryk Jaki, przewodniczący komisji.

Jak zaznaczył, komisja została we wtorek podzielona na trzy zespoły, które będą prowadziły przesłuchania w zakładzie karnym i areszcie śledczym. - I zobaczymy, czy świadkowie będą mówili, czy skorzystają z prawa do odmowy odpowiedzi na pytania komisji - skwitował Jaki.

Pytany był również o prezydent stolicy, która nie chce odpowiadać przed członkami komisji. - To nie jest tak, że Hanna Gronkiewicz-Waltz w ogóle nie mówi. Chodzi po mediach i mówi – zaznaczył Jaki. I dodał, iż różnica polega na tym, że w ten sposób prezydent Warszawy nie składa oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej. - W mojej ocenie jest to kpina z obywateli. My działamy w imieniu państwa. Te wyjaśnienia nie należą się nam, jako osobom personalnym, ale przede wszystkim obywatelom, w imieniu których pani prezydent dysponowała potężnym majątkiem - podsumował Jaki.

Znany biznesmen i mecenasi

Wszyscy świadkowie, których komisja chciała przesłuchać we wtorek, to adwokaci specjalizujący się w reprywatyzacji. Wszyscy zostali zatrzymani 11 maja przez CBA pod zarzutem udziału w oszustwie. Dwoje z nich było w przeszłości kuratorami spadku. Występowali do sądów z wnioskami o zniesienie roszczeń do nieruchomości. Za swoje działania mieli otrzymywać kwotę odpowiadającą wartości udziałów w roszczeniach należących do osób, które rzekomo reprezentowali.

Śledztwo prokuratury, w którym zostali zatrzymani adwokaci, dotyczy czterech nieruchomości w Warszawie - przy Twardej 8, Twardej 10, Królewskiej 39 i Placu Defilad (dawny adres to ul. Sienna 29). W poniedziałek odbyło się pierwsze oficjalne posiedzenie komisji. Stawiło się troje świadków.

Elitarne gimnazjum

Na działkach przy Twardej znajduje się budynek po elitarnym gimnazjum numer 42. Jego uczniowie musieli się z niego wyprowadzić ze względu na roszczenia. W ubiegłym roku przenieśli się do placówki na Żywnego.

Reprywatyzacji nieruchomości sprzeciwiali się rodzice i uczniowie. Mimo protestów urzędnicy ratusza podkreślali, że muszą oddać grunt . Do wiosny ubiegłego roku. Wtedy w sprawie nastąpił nieoczekiwany zwrot. W Brazylii odnaleziony został zaginiony spadkobierca przedwojennych właścicieli części nieruchomości przy Twardej, którym kilka lat temu wypłacono już odszkodowanie.

Ratusz zamroził zwrot.

RELACJA PIERWSZYCH PRZESŁUCHAŃ W SPRAWIE TERENU PRZY TWARDEJ:

Główne zdjęcie: Maciej Kulczyński/PAP

Przykład pszczółki MaiTVN24
wideo 2/14

ran/PAP/pm/jb