Komisja reprywatyzacyjna niejawna? Senat chce zmian, RPO krytykuje


Poszerzenie składu komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji, zmiana zasady rozpatrywania odwołania, wprowadzenie niejawności posiedzeń komisji - to propozycje poprawek zgłoszone we wtorek do ustawy dotyczącej reprywatyzacji w stolicy podczas obrad senackiej komisji.

Nad ustawą mającą na celu powołanie komisji reprywatyzacyjnej pracują obecnie senackie komisje. We wtorek zajmowała się nią Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która wznowiła przerwane w ubiegłym tygodniu posiedzenie.

Wtorkowe posiedzenie również nie zakończyło się głosowaniem ani żadnymi poprawkami. Zarządzono przerwę w posiedzeniu – do środowego poranka.

Ponad 30 poprawek

Powodem zarządzenia przerwy było zgłoszenie bardzo licznych propozycji poprawek. - Mamy około trzydziestu kilku poprawek, które wzajemnie się wykluczają - zwrócił uwagę przedstawiciel Biura Legislacyjnego.

Do środy biuro ma przygotować szczegółowe zestawienie poprawek, do których odniesie się komisja.

Wśród najważniejszych są te zgłoszone przez senatora PiS Marka Martynowskiego już w ubiegłym tygodniu. Jedna z nich wykreśla z ustawy zapis mówiący o tym, że ośmiu członków komisji weryfikacyjnej w randze sekretarza stanu byłoby sekretarzami w Ministerstwie Sprawiedliwości.

jego zdaniem, członkowie powinni wykonywać zadania związane wyłącznie ze sprawowaniem funkcji w komisji.

Kolejna poprawka odnosiła się do źródła finansowania komisji. Przewidywała, że powinna być dotowana z 37. części budżetu państwa, ale "w zakresie niedotyczącym wynagrodzeń członków komisji".

Senator PO Jan Rulewski zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy, ale też przedstawił szereg poprawek. Zaproponował m.in., aby także Senat (a nie tylko Sejm) mógł zgłaszać kandydatów do komisji weryfikacyjnej. I postulował, aby wydłużyć czas wejścia ustawy w życie z 30 do 90 dni.

Podczas dyskusji na komisji padł cały szereg propozycji poprawek. Rulewski postulował, aby ustawą objąć nie tylko Warszawę, ale teren całego kraju. Przekonywał też, że w skład komisji powinny być powołane osoby, które "posiadają wyższe wykształcenie prawnicze lub niezbędną wiedzę w zakresie gospodarowania nieruchomościami oraz wykorzystywania zasobów majątku państwowego". Rulewski chciał, by wyraz "lub" zastąpić spójnikiem "i".

Niejawne posiedzenia

Senator PO zaproponował też wprowadzenie niejawności posiedzeń komisji. Argumentował, że na posiedzeniach będzie dochodziło m.in. do ujawnienia tajemnic handlowych.

Propozycje poprawek przedstawił także Zbigniew Cichoń (PiS). Dotyczą one m.in. trybu powiadamiania o wszczęciu postępowania. Senator postulował zmianę w artykule dotyczącym wznowienia postępowań o zadośćuczynienie lub odszkodowanie w następstwie wydania decyzji przez komisję weryfikacyjną.

Cichoń chce, by termin dla dochodzenia tego roszczenia wynoszący 30 dni był liczony nie od dnia, kiedy decyzja komisji stała się ostateczna, ale od momentu doręczenia stronie postępowania decyzji.

Poszerzenie składu komisji

Według Cichonia zmiany wymagają zasady, zgodnie z którymi wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez komisję weryfikacyjną może być rozpatrywany przez te same osoby z komisji. - Co się kłóci z ogólną zasadą przyjmowaną we wszelkich procedurach, że nikt nie powinien kontrolować samego siebie. Jaka jest rzetelność rozpoznania sprawy, jeżeli ten sam, który jest twórcą decyzji, potem ocenia po raz drugi, czy dobrze rozstrzygnął, czy źle rozstrzygnął? - pytał.

Jak mówił, przy dziewięcioosobowym składzie komisji i przy rozpatrywaniu spraw w składach pięcioosobowych, zabraknie jednej osoby, żeby utworzyć inny, drugi skład, który by rozpatrywał owe "quasi odwołanie" od rozstrzygnięcia poprzednich członków komisji.

- Jeżeli chcielibyśmy przywrócić te ogólne zasady, to trzeba by poszerzyć skład komisji, tak żeby było co najmniej 10 członków, wtedy jest szansa, że zebralibyśmy inny, odmienny skład od tego, który wcześniej wydał decyzję - powiedział Cichoń.

Senator krytykował używanie w ustawie "nieostrych, zbyt szerokich i nieprecyzyjnych" pojęć takich jak "interes społeczny". - Ustawodawca zawsze unika tego odniesienia do interesu społecznego, albowiem jest to zbyt szerokie określenie i nieprecyzyjne, które nie wystarcza do tego, żeby ingerować w czyjekolwiek prawa - powiedział Cichoń.

RPO krytycznie o komisji

W momencie, kiedy nad zapisami ustawy pracowali senatorowie, swoją krytyczną opinię przedstawił Rzecznik Prawo Obywatelskich Adam Bodnar. Przekonywał, że postępowanie w sprawach reprywatyzowanych nieruchomości będą trwały bardzo długo, a decyzje komisji weryfikacyjnej mogą pogłębić chaos prawny.

W stanowisku przesłanym Senatowi RPO podkreślił, że ustawa "nie rozwiązuje głównego problemu, czyli braku przepisów o reprywatyzacji".

"O ile słusznościowe korekty nadużyć majątkowych są nierzadko konieczne i uzasadnione, także w procesach prywatyzacji majątku publicznego, to stosując rozwiązania nadzwyczajne, ustawodawca winien dochować reguł przyzwoitego stanowienia prawa po to, by nie naprawiać krzywd jednych podmiotów niesprawiedliwościami wobec innych" - wskazał rzecznik.

Bodnar ostro skrytykował pomysłodawców komisji. Sam zespół ocenił jako "organ umocowany politycznie, wyposażony w wyjątkowo silne kompetencje, usytuowany niejako ponad porządkiem powszechnym i orzekający według własnych zasad".

Posłowie przyjęli ustawę o komisji reprywatyzacyjnej 10 lutego:

Ustawa została przyjęta
Ustawa została przyjętaTVN24

PAP/kw/r

Pozostałe wiadomości

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

Bez świateł wjechał w nocy pod prąd na jedną z głównych ulic miast. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Bez świateł wjechał w nocy pod prąd na jedną z głównych ulic miast. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl