Komisja Jakiego sprawdziła trzy adresy. "Sprawy trafią do prokuratury"

Najnowsze


Decyzje zwrotowe w sprawie nieruchomości przy Smolnej 32, Skolimowskiej 3 i Odolańskiej 7 zostały wydane z naruszeniem prawa - orzekła w poniedziałek komisja weryfikacyjna. Patryk Jaki zapowiedział zgłoszenie nieprawidłowości w tych sprawach do prokuratury.

Po posiedzeniu niejawnym komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki poinformował, że komisja zdecydowała o uchyleniu w całości decyzji zwrotowej w sprawie nieruchomości przy Skolimowskiej 3.

- Decyzja reprywatyzacyjna została wydana pomimo nieustalenia posiadania nieruchomości warszawskich przez dotychczasowych właścicieli. Prezydent miasta stołecznego Warszawy naruszył przepisy postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy poprzez niewyjaśnienie, że spadkobiercami są osoby wymienione w postanowieniu, czy może jest tylko jeden spadkobierca - powiedział Jaki.

"Nieodwracalne skutki prawne"

Przekonywał, że kontrolowane w poniedziałek przez komisję decyzje prezydent Warszawy w sprawie Skolimowskiej 3 dotknięte są szeregiem wad prawnych. Jak dodał, konieczne było przekazanie ich prezydentowi Warszawy do ponownego rozpatrzenia. Patryk Jaki wskazał też, że komisja stwierdziła nieważność decyzji zwrotowej w sprawie nieruchomości przy Smolnej 32. - Wydając decyzje reprywatyzacyjną, w której jako strony wskazano osobę nieżyjącą organ uchybił elementarnemu obowiązkowi polegającym na poprawnym ustaleniu stanu faktycznego. Mówimy o przypadku Smolnej 32, gdzie znów reprywatyzowano na prawie 150-letnie "duchy". Ale całe szczęście jest komisja, która stwierdza nieważność tego postępowania. Kolejne nieruchomości są bezpieczne i kolejne nieruchomości wracają do miasta - oświadczył.

"Decyzje są ostateczne, ale nie są prawomocne"

Mniej optymistycznie o nowych decyzjach komisji wypowiedziała się prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, którą dziennikarze pytali o tę sprawę podczas konferencji dotyczącej "małej" ustawy reprywatyzacyjnej. - Decyzje są co prawda ostateczne, ale nie są prawomocne. Trudno mi komentować, bo nie znam szczegółów, poza adresami. Są to decyzje, które będą podlegały weryfikacji sądowej, pewnie w większości przypadków. Wtedy będzie można je ocenić - powiedziała prezydent Warszawy podczas konferencji, na której podsumowywała dwa lata działania tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej.

Jaki przekazał, że komisja orzekła też, iż decyzja zwrotowa w sprawie nieruchomości przy Odolańskiej 7 została wydana z naruszaniem prawa. Dodał jednak, że w przypadku tego adresu "nastąpiły już nieodwracalne skutki prawne i komisja nie mogła w tej sprawie nic zrobić".

Przewodniczący komisji zapowiedział też zgłoszenie kolejnych spraw do prokuratury. - Wskazujemy kolejne nieprawidłowości i tam, gdzie te nieprawidłowości istniały, sprawy wkrótce z naszymi dowodami trafią do prokuratury - zaznaczył.

ZOBACZ POSIEDZENIE KOMISJI W SPRAWIE MARSZAŁKOWSKIEJ:

Komisja ukarała prezydent Warszawy grzywnąTVN24
wideo 2/5

PAP/ran/pm