Komisja Jakiego cofa reprywatyzację. "Działamy w oparciu o prawo pełne luk"

Kamienica przy HożejArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

- Przekaz Patryka Jakiego, że w ciągu siedmiu dni lokatorzy wrócą do swoich mieszkań, jest po prostu nieprawdziwy - oświadczył wiceprezydent Warszawy Witold Pahl. We wtorek szef komisji weryfikacyjnej ogłosił, że kamienica przy Hożej 25a wraca w ręce miasta. Pahl przekonuje, że na przejęcie nieruchomości miasto potrzebuje co najmniej 55 dni i to w najbardziej optymistycznym przypadku.

- Żeby było jasne, jesteśmy przygotowani do przejęcia każdej nieruchomości, która będzie zwracana miastu w oparciu o decyzje komisji weryfikacyjnej - zaznaczył Pahl na spotkaniu z dziennikarzami. - Ale nie da się ukryć, że będziemy działać w oparciu o złe prawo, pełne luk - dodaje.

7 dni na powrót kamienicy do miasta

We wtorek szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki ogłosił, że kamienica przy Hożej 25a (której właścicielem był handlarz roszczeniami Marek M.) wraca w ręce miasta. W tempie iście ekspresowym. Władze Warszawy mają siedem dni na przejęcie zarządzania budynkiem i 14 dni na przywrócenie posiadania, czyli dokonanie wpisu do księgi wieczystej i wprowadzenie tam dawnych lokatorów (jeśli się wyprowadzili i chcą wracać). Nowe terminy wynikają z nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej, która obowiązuje od 1 marca.

Zegar tyka. Skoro konferencja Jakiego odbyła się we wtorek - do kolejnego wtorku (w ustawie o komisji mowa o "siedmiu dniach", a nie siedmiu dniach roboczych) zostało cztery dni. Tyle miasto ma na przejęcie Hożej.

Urzędnicy warszawskiego ratusza mówią krótko: "nie wiemy, skąd ten termin. Na załatwienie wszystkich formalności zgodnie z prawem, jest nierealny".

- Po pierwsze, żeby podjąć jakiekolwiek czynności, musimy poczekać na pojawienie się decyzji w Biuletynie Informacji Publicznej. Nie możemy działać na podstawie doniesień medialnych - mówi Wojciech Latocha z Biura Mienia Miasta. - W przypadku Hożej ta decyzja pojawiła się jeden dzień po konferencji. To już jeden dzień mniej - dodaje.

Aby przejmowanie nieruchomości odbywało się szybciej, prezydent Warszawy przygotowuje zarządzenie, na mocy którego nieruchomości przywrócone przez komisję Jakiego będą "z automatu" przekazywane do dzielnic - bo to właśnie ich Zakłady Gospodarowania Nieruchomościami zajmują się sprawami lokalowymi w pierwszej kolejności. Do przejęcia budynku przez dzielnicę potrzebna jest też oddzielna uchwała zarządu tej dzielnicy.

Według ratusza, tylko te czynności w najlepszym przypadku mogą zająć 5-7 dni.

Właściciel może współpracować, ale nie musi

Dopiero po tym czasie (przyjętym zarządzeniu i uchwale zarządu), dzielnica może podjąć próbę przejęcia nieruchomości w zarząd. W praktyce oznacza to: poinformowanie lokatorów o nowym koncie, na które mają płacić czynsz, ale też przejęcie wszystkich kluczy od dawnego właściciela i całej dokumentacji. - I teraz są dwa warianty. Optymistyczny, w którym właściciel lub zarządca nieruchomości chce współpracować z miastem. I ten mniej optymistyczny, w którym albo nie chce współpracować, albo po prostu nie wiemy, gdzie się znajduje - wskazuje Latocha.

- Niestety, ustawa o komisji nie nakłada na właściciela nieruchomości obowiązku współpracy z miastem, co znacznie ułatwiłoby nam działanie i przyspieszyło cały proces. Zwracaliśmy na to uwagę ustawodawcy, ale nasze apele nie zostały wysłuchane - dopowiada wiceprezydent Pahl.

I przekonuje, że o wszystkich działaniach miasto musi powiadomić właściciela na piśmie - listownie. Biorąc pod uwagę terminy urzędu pocztowego (siedem dni na dostarczenie, czekanie na zwrotne potwierdzenie odbioru i tym podobne), urzędnicy ratusza obliczyli, że skuteczne dotarcie do właściciela nieruchomości może zająć 54 dni. I to w tej bardziej optymistycznej wersji, w której właściciel nie robi żadnych problemów z oddaniem budynku.

Gorzej, kiedy nie zechce współpracować i oddać nieruchomości albo nie można nawiązać z nim kontaktu. - Wówczas wysyłamy upomnienia, ponaglenia. Ostatecznie zaczynamy podejmować czynności w trybie egzekucji, a te mogą zająć dodatkowo trzy miesiące - nadmieniają urzędnicy.

W przypadku braku współpracy z właścicielem, realny czas na przejęcie nieruchomości obliczają na 130 dni. - Choć według Patryka Jakiego powinniśmy uporać się z tym wszystkim w tydzień - dziwią się urzędnicy.

Urzędnicy wejdą do budynku na Hożej

Czas na przejęcie Hożej 25 minie we wtorek 27 marca. Co wtedy?

Urzędnicy zapewniają, że podejmą próbę wejścia do budynku. Bez względu na to, czy właściciel (Marek M.) zechce współpracować, czy też nie. - Podejmiemy pewnie proste czynności związane z utrzymaniem nieruchomości, na przykład sprzątanie. Wywiesimy kartkę z nowym numerem konta, na który należy wpłacać czynsz i tyle - zapowiada Latocha. - Problem może się pojawić, jeśli poprosi nas o tytuł własności do budynku. Co wtedy mamy mu pokazać? Decyzję komisji wydrukowaną z BIP-u [Biuletyn Informacji Publicznej], w dodatku zanonimizowaną? - zastanawia się.

Na przejęcia nieruchomości przekazanych miastu przez komisję ratusz wygospodarował w budżecie dwa miliony złotych. A co z lokatorami? Według urzędników miasta, przywrócenie ich do budynku w ciągu 14 dni jest niemożliwe. - Aby to zrobić, potrzebny jest wpis prawa własności miasta lub Skarbu Państwa w księdze wieczystej - mówi Magdalena Młochowska z Biura Spraw Dekretowych.

Średni czas rozpoznania wniosków w wydziałach ksiąg wieczystych to - według informacji ratusza - od 31 do 59 dni.

Zobacz jak wyglądało posiedzenie komisji w sprawie Hożej

[object Object]
Patryk Jaki komentuje posiedzenie w sprawie HożejTVN24
wideo 2/7

kw//ec

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Są ogromne utrudnienia w ruchu.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl