Komisja Jakiego chce zająć się kamienicą krewnych wiceprezydenta

Warszawa

archiwum TVNWiceprezydent Witold Pahl

Komisja weryfikacyjna zajmie się reprywatyzacją kamienicy przy Nieborowskiej 15, należącej do dalekiej rodziny wiceprezydenta stolicy Witolda Pahla. - Wniosek o zwrot miała złożyć nieżyjąca osoba - poinformował wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta.

Kamienica przy Nieborowskiej 15 znajduje się na Ochocie. Decyzja zwrotowa została wydana w 2008 roku.

Kaleta powiedział, że komisja wszczęła postępowanie rozpoznawcze w sprawie tego budynku. - To jest nieruchomość rodziny wiceprezydenta Pahla - zaznaczył. Dopytywany, o jaką dokładnie rodzinę Pahla chodzi, zastrzegł, że "komisja nie analizuje powiązań rodzinnych".

Kaleta powiedział, że w sprawie Nieborowskiej 15 już kilka miesięcy temu były wątpliwości, które dotyczyły złożenia wniosku zwrotowego przez nieżyjącą osobę. - Wszczęcie postępowania rozpoznawczego oznacza, że w toku postępowania sprawdzającego uznaliśmy, że istnieje prawdopodobieństwo naruszenia prawa przy reprywatyzacji - podkreślił Kaleta.

Daleka rodzina wiceprezydenta

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział, że daleka rodzina, z którą od bardzo długiego czasu Pahl nie utrzymuje kontaktu, przed wojną miała dużo działek w Warszawie ze względu na prowadzone przedsiębiorstwo. - Przed wojną ta rodzina prowadziła w Warszawie fabrykę. Byli właścicielami wielu nieruchomości na terenie miasta. Ta część rodziny jest tak naprawdę niezwiązana z osobą wiceprezydenta - podkreślił Milczarczyk.

Zwrócił ponadto uwagę, że mimo to wszystkie kwestie roszczeń osób o nazwisku Pahl zostały przekazane pod nadzór innego wiceprezydenta - Michała Olszewskiego ze względu na "absolutną transparentność postępowania".

Rzecznik ratusza podkreślił, że decyzja zwrotowa w sprawie Nieborowskiej 15 została wydana w 2008 roku, czyli osiem lat przed objęciem przez Pahla funkcji wiceprezydenta Warszawy.

Witold Pahl został wiceprezydentem we wrześniu 2016 roku:

Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawia Witolda Pahla
TVN24

PAP/kw/mś