Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Komiksowa Warszawa, pisarze z całego świata. Co jeszcze na targach książki?

Warszawa


Piątek poświęcony książce akademickiej, w sobotę cykl spotkań z reporterami - tak wygląda program 6. Warszawskich Targów Książki, które potrwają do niedzieli. W ramach wydarzenia odbędzie się także Festiwal Komiksowa Warszawa. Na Stadionie Narodowym nowości i bestsellery prezentować będzie ponad 850 wystawców z Polski i z 28 krajów. Targi odwiedzi ponad 800 pisarzy z całego świata.

Gościem honorowym targów są wydawcy francuscy. Do Warszawy przyjedzie Eric-Emmanuel Schmitt – jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy i dramaturgów, laureat Nagrody Goncourtów, w Polsce uhonorowany w ubiegłym roku przez Instytut Książki tytułem Ambasadora Czytelnictwa. Przyjadą także m.in. autor kryminałów Pierre Lemaitre, Eric Baratay, autor książki "Zwierzęcy punkt widzenia", David Bosc, autor m.in. biografii Gustava Courbeta.

Wśród pisarzy, których książki wciąż czekają na tłumaczenie, targi odwiedzą m.in.: laureatka francuskich i angielskich nagród literackich Sylvie Germain oraz Bernard Friot. Francuskie stoisko zaprojektowane zostało przez pracownię znanego, polsko-francuskiego architekta Stanisława Fiszera, na kształt symbolicznego ogrodu kwitnącego tysiącem tytułów.

Komiksowa Warszawa

Na targach Festiwal Komiksowa Warszawa zajmuje osobny sektor. W tym roku, w ramach Festiwalu swój dorobek prezentować będzie kilkudziesięciu twórców komiksów z kraju i zagranicy m.in. Lewis Trondheim, czy John Lyman – niezwykle płodny amerykański scenarzysta.

W tym roku Warszawskie Targi Książki będą większe - ich powierzchnia zwiększyła się z 15 do 20 tysięcy m kw. Do dyspozycji odwiedzających oddano nową przestrzeń tzw. Biznes Klub, gdzie mieszczą się Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, wystawy, czytelnia oraz dwie sceny.

800 pisarzy z całego świata

Poza pisarzami z Francji warszawskie targi odwiedzą też m.in. amerykański psycholog Philip George Zimbardo, Edward Lucas, redaktor brytyjskiego tygodnika "The Economist", popularna włoska pisarka Irene Cao. Nie zabraknie autorów z Polski takich jak: Bohdan Butenko, Jerzy Bralczyk, Iwona Chmielewska, Sylwia Chutnik, Katarzyna Grochola, Julia Hartwig, Józef Hen, Grzegorz Kasdepke, Marek Krajewski, Dorota Masłowska, Andrzej Stasiuk, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska, Józef Wilkoń i wielu innych.

Piątek na targach będzie poświęcony książce akademickiej i naukowej. Tego dnia planowany jest, pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, cykl wykładów z udziałem autorytetów PAN – cenionych popularyzatorów nauki. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA oraz związany z nimi konkurs dla wydawców już od trzech lat ważną część WTK. Na uczestników tegorocznej edycji konkursu ACADEMIA obok Nagrody Głównej czekają także prestiżowe wyróżnienia rektorskie: Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym oraz Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Przez wszystkie dni targów w ramach Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, w Biznes Klubie zapoznać się będzie z nowościami z tego sektora ryku książki.

W sobotę odbywać się będzie cykl spotkań z reporterami, zorganizowany w związku z kolejną edycją nagrody. im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, której laureta poznamy w czwartek. Przez całą sobotę na targach odbywać się będą spotkania z autorami i tłumaczami – finalistami szóstej edycji nagrody: Swietłaną Aleksijewicz, Izą Michalewicz, Goranem Rosenbergiem, Drauzio Varellą, Michałem Olszewskim, ale także Martinem Pollackiem, uhonorowanym Piórem Wolności z okazji 35-lecia Polskiego Sierpnia.

Nagrody i nominacje

Podczas tragów ogłoszone zostaną nominacje do: Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej GRYFIA. Poznamy też laureatów Honorowej Nagrody WTK IKAR, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Dziennika Gazety Prawnej Economicus, Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną oraz Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 55. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka”.

W czwartek przemówienia

Targi w czwartek otworzyła w imieniu patrona honorowego imprezy, prezydenta Bronisława Komorowskiego, jego żona - Anna Komorowska.

- To wspaniale, że Warszawskie Targi Książki rozwijają się tak dynamicznie, że w ciągu sześciu lat istnienia stały się czwartą co do wielkości imprezą wydawniczą w Europie. Świadczy to, że mamy co wydawać, a książka to podstawa kultury i cywilizacji. Rozwój targów świadczy o tym, że polska kultura się rozwija i ma coś do powiedzenia - powiedziała Komorowska.

Przyznała, że doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że czytelnictwo jest w Polsce niskie. - Tym bardziej cieszy mnie powodzenie zainicjowanej przez mojego męża akcji Narodowe Czytanie, która co roku odbywa się w coraz większej liczbie miejsc w Polsce. Czytajmy książki, czytanie czyni nas lepszymi ludźmi - dodała Komorowska.

Podczas otwarcia targów głos zabrał też wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, który w sowim wystąpieniu poruszył kwestię potrzeby jak najszybszego wyrównania podatku VAT na książki tradycyjne i elektroniczne, a także nadzieję, że jedno z najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw - Państwowy Instytut Wydawniczy, który jest w stanie likwidacji - nie zniknie z mapy kulturalnej kraju.

- Jestem optymistką, narzekamy na polską edukację, a okazuje się, że jesteśmy na 11 miejscu na świecie. Polskie targi książki się liczą w Europie, mogą być porównywane z Frankfurtem - powiedziała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

SPRAWDŹ PROGRAM 6. WARSZAWSKICH TARGÓW KSIĄŻKI

Wstęp na wydarzenie kosztuje 10 złotych ( bilet normalny).

PAP/su