Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Komendant stołeczny rezygnuje, bo chce "kontynuować pracę naukową"

  TVN Warszawa

  Mariusz Błaszczak o dymisji komendantaTVN 24
  wideo 2/2

  Względy osobiste to oficjalny powód rezygnacji ze stanowiska inspektora Rafała Kubickiego, Komendanta Stołecznego Policji. Szef kluczowego garnizonu polskiej policji odchodzi po ledwie siedmiu miesiącach sprawowania swojej funkcji.

  Pierwszą, nieoficjalną informację o dymisji inspektora Rafała Kubickiego podało Radio Zet. Według naszych, również nieoficjalnych ustaleń, dymisja - o którą sam wnioskował - zostanie przyjęta jeszcze w tym tygodniu, najprawdopodobniej już we wtorek.

  Oficjalne powody dymisji przedstawił rzecznik Komendanty Stołecznej Policji komisarz Sylwester Marczak. - Komendant stołeczny policji złożył rezygnację ze służby, u jej podstaw leżą powody osobiste, związane między innymi z kontynuacją pracy naukowej. O swojej decyzji wcześniej poinformował przełożonych, zastępców oraz pracowników. Wszelkie inne informacje na temat odejścia komendanta Kubickiego nie mają pokrycia w faktach - powiedział.

  Czwarty stołeczny

  Zmiana na stanowisku komendanta jest o tyle zaskakująca, że inspektora Rafała Kubickiego podwładni określali mianem "złotego dziecka ministra Mariusza Błaszczaka". W ten sposób podkreślali karierę swojego szefa, która przyspieszyła po objęciu władzy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

  - Zdolny i inteligentny, ale wcześniej pełnił tylko raz kierowniczą rolę. Krótko był wiceszefem niewielkiego komisariatu w Warszawie, na Targówku - mówi nam znajomy komendanta Kubickiego.

  Po zmianie władzy 43-letni oficer awansował na stanowisko komendanta miejskiego policji w Ostrołęce. W uroczystości powierzenia mu tych obowiązków wziął udział osobiście minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, co jest rzadkością. Obecny był także wpływowy szef sejmowej komisji spraw wewnętrznych poseł Arkadiusz Czartoryski. W marcu tego roku Kubicki nagle przeniósł się z niewielkiej Ostrołęki do stolicy.

  - Jego poprzednik, zbierający dobre opinie, inspektor Rafał Żebrowski został wezwany do ministra i poinformowany, że musi zwolnić fotel komendanta - mówi nasz rozmówca, doświadczony urzędnik MSWiA.

  Gdy o tej nadchodzącej zmianie poinformowaliśmy, resort oficjalnie odpowiedział, że przyczyną zmian jest fakt, że inspektor Żebrowski obejmie inną, ważną funkcję w policji. Jednak do dziś nie stało się to faktem.

  - Od momentu objęcia rządów przez PiS będę miał już czwartego szefa: generała Michała Domaradzkiego, inspektorów Żebrowskiego i Kubickiego. Wszyscy mieli nieco ponad 40 lat i już są młodymi mundurowymi emerytami. Następca niech się nawet nie rozpakowuje - mówi nam oficer stołecznej policji.

  Następcą nowicjusz?

  Mimo oficjalnego stanowiska komendy stołecznej przyczyny nagłej dymisji Kubickiego nie są jednak jasne. Wiadomo jedynie, że jeszcze podczas ostatniej miesięcznicy smoleńskiej blisko współpracował z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Błaszczakiem. Najczęściej też właśnie o nim mówiono jako o przyszłym komendancie głównym policji.

  - Pycha kroczy przed upadkiem - tylko taki enigmatyczny komentarz usłyszeliśmy w resorcie spraw wewnętrznych.

  W poniedziałek w południe podawaliśmy, że największe szanse na objęcie kierownictwa nad 10 tysiącami stołecznych policjantów ma aktualny zastępca młodszy inspektor Andrzej Krajewski. Przed awansem na stanowisko zastępcy, któremu podlegają piony prewencji - nigdy nie kierował żadną jednostką policji. Od 2005 do początku 2017 roku pracował jako oficer dyżurny na stołecznym stanowisku kierowania, gdzie odbierane są telefony z informacjami o przestępstwach i rozmieszczane siły policyjne.

  Kilka godzin później te informacje potwierdził szef MSWiA Mariusz Błaszczak. - Komendant Kubicki zdecydował o przejściu na emeryturę. To są względy osobiste, sam mówił o tym dziś, a więc ze względów osobistych taką decyzję podjął - powiedział dziennikarzom Błaszczak.

  - Nie zaskoczyła mnie ta decyzja, dlatego że zostałem poinformowany przez komendanta Kubickiego o jego planach. Myślę, że możemy już powiedzieć, że kandydatem jest obecny zastępca komendanta stołecznego policji pan Andrzej Krajewski - dodał szef MSWiA.

  Do czasu powołania nowego szefa KSP jego obowiązki będzie pełnił I zastępca komendanta stołecznego insp. Piotr Berent.

  O działaniach stołęcznej policji informujemy regularnie na tvnwarszawa.pl:

  Grupa działała na terenie całego kraju ksp
  wideo 2/2

  Robert Zieliński (dziennikarz śledczy tvn24.pl)

  PAP/kz/b/r/pm