Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Kolumna Zygmunta ulubionym pomnikiem internautów

Warszawa

| f1-live.com, autosposrt.comfot

Przez tydzień głosowaliście w rankingu "Rytmu Miasta" na swój ulubiony pomnik. Znamy już jego wyniki. Pierwsze miejsce zdobyła zdecydowanie Kolumna Zygmunta.

1. Kolumna Zygmunta

Pomnik króla Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym został wzniesiony w latach 1643–1644 według projektu Augustyna Locci i Constantino Tencalli. Kolumnę zburzono w 1944, a zrekonstruowano po wojnie. To najstarszy świecki pomnik w Warszawie.

2. Pomnik Mikołaja Kopernika

Rzeźba siedzącego Mikołaja Kopernika z cyrklem w prawej dłoni i sferą armilarną w lewej, została ufundowana przez księdza Stanisława Staszica. Odsłonięto ją w 1830 roku przed Pałacem Staszica.

3. Pomnik Marszałka Piłsudskiego

Pomnik Józefa Piłsudskiego stoi przy Belwederze. To jeden z trzech monumentów marszałka w stolicy. Powstał z inicjatywy Jerzego Waldorffa, któremu nie podobała się lokalizacja wcześniejszego pomnika Piłsudskiego przy placu jego imienia.

pebe