Kolorowa grafika na ścianie stacji Rondo ONZ

Warszawa

Hanna Gronkiewicz-Waltz/ facebook.comKolorowa grafika na stacji Rondo ONZ

Na budowanej stacji metra Rondo ONZ zainstalowano pierwszą kolorową grafikę. Wzór opracował wybitny artysta Wojciech Fangor. Napisy w tej stylistyce znajdą się na wszystkich stacjach II linii podziemnej kolejki.

Zdjęcie przedstawiające duży kolorowy napis "RONDO ONZ" został umieszczony na profilu prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz w popularnym serwisie społecznościowym. - Można zobaczyć pierwszą ze ścian zatorowych zaprojektowanych przez wybitnego polskiego artystę Wojciecha Fangora – napisała prezydent.

W niedzielę kolorową ścianę będzie mogło obejrzeć 300 szczęśliwców, którym udało się zdobyć wejściówkę na zwiedzanie stacji.

Projekt wybitnego artysty

Projektantem grafik na stacjach metra jest Wojciech Fangor. Jego twórczość obejmuje m.in. malarstwo, projekty architektoniczno-urbanistyczne, scenografię i grafikę plakatową. Jako jedyny Polak miał wystawę indywidualną w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Kilkadziesiąt lat temu zaprojektował i nadzorował wykonanie mozaiki na stacji PKP Warszawa-Śródmieście.

Koncepcja grafik zaprojektowanych przez Fangora była przedmiotem sądowego sporu między artystą a miastem.

91-letni Fangor pozwał miasto i spółkę budującą metro zarzucając im m.in. naruszenie jego praw autorskich wobec nieuzyskania zgody na przerobienie jego koncepcji. Jak tłumaczył, był przekonany, że po tym, gdy przekazał architektowi Markowi Chołdzyńskiemu swe rysunki (za które otrzymał 200 tys. zł), podpisze kolejną umowę na realizację projektu w wielkim formacie. Ponieważ do tego nie doszło, zażądał sądowego zakazu realizacji swojej koncepcji.

Finał sądowej batalii

W maju zeszłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że nie naruszono praw autorskich Fangora, bo artysta zbył swe prawa autorowi projektu, który wygrał konkurs. Sąd wskazał wówczas, że kluczowa była umowa, jaką już po rozstrzygnięciu konkursu Fangor zawarł z firmą Chołdzyńskiego.

Sąd Apelacyjny w Warszawie - który miał rozpatrzyć odwołanie od tego wyroku - z powodu ugody i wycofania powództwa uchylił wyrok SO i umorzył całe postępowanie. - Koncepcja artystyczna autorstwa Fangora będzie realizowana z jego udziałem i dokładnie według jego wskazań - mówił wówczas rzecznik Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko.

Elementy systemu wentylacji | budowametra.pl
Widok na komorę rozjazdu | budowametra.pl
Pierwszy zamontowany fragment ściany zatorowej | budowametra.pl
Widok na peron z zachodnich schodów | budowametra.pl
Strop eliptyczny nad zachodnią halą odpraw | budowametra.pl
Granitowa posadzka na peronie | budowametra.pl
Granitowe stopnie schodów stałych pod stropem eliptycznym | budowametra.pl
Ściany pieszego pasażu na poziomie -1 | budowametra.pl
Elementy systemu wentylacji | budowametra.pl
Widok na komorę rozjazdu | budowametra.pl
Pierwszy zamontowany fragment ściany zatorowej | budowametra.pl
Widok na peron z zachodnich schodów | budowametra.pl
Strop eliptyczny nad zachodnią halą odpraw | budowametra.pl
Granitowa posadzka na peronie | budowametra.pl

Na razie siedem stacji

Centralny odcinek II linii metra będzie miał siedem stacji, połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Te stacje to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat-Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

Pasażerów wozić ma 20 pociągów Inspiro.

W późniejszym czasie metro pojechać ma również na Wolę i Targówek. Jak zapowiadają urzędnicy, całość budowy II linii zakończyć ma się w 2022 roku.

TAK TERAZ WYGLĄDA STACJA RONDO ONZ:

Postęp prac na stacji Rondo ONZ
Urząd Miasta

Zobacz, jak budowano stację:

Budowa stacji Rondo ONZ
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

bf/b