Kolejny polityk PiS nie wyklucza wycofania się z ustawy metropolitarnej

Warszawa

Marszałek Karczewski o metropolii TVN24
wideo 2/7

- Nie wiem, jaki będzie los ustawy metropolitalnej, ale sporo wskazuje na to, że być może się z niej wycofamy - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek był pytany na briefingu w Senacie, czy jego zdaniem los projektu ustawy metropolitalnej jest już przesądzony.- Jaki będzie los tej ustawy - tego nie wiem. Są prowadzone konsultacje, w których ja nie biorę udziału, ale sporo wskazuje na to, że być może się z niej wycofamy - powiedział Karczewski. Przypomniał też, że podobne uwagi padały już m.in. ze strony rzeczniczki PiS Beaty Mazurek.

"Warszawa powinna być silnym miastem"

- W moim głębokim odczuciu, jestem przekonany do tego, że Warszawa powinna być bardzo silnym miastem, miastem partnerskim dla największych stolic europejskich i że powinna rozwijać się bardziej dynamicznie i powinna być większa i silniejsza; to jest moje osobiste zdanie - dodał Karczewski. Podkreślił, że "jeśli chodzi o los tej ustawy, to podziela zdanie Beaty Mazurek".Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała w środę, że jej klub, mając świadomość tego, jakie są protesty przeciwko projektowi ustawy metropolitalnej, będzie zastanawiać się, co zrobić.

- Niczego nie wykluczamy. Myślę, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść do końca tygodnia - mówiła. Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin.

Konsultacje PiS zakończone

Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL. W niedzielę zakończyły się organizowane przez PiS w podwarszawskich gminach konsultacje społeczne ws. projektowanych rozwiązań.Poseł PiS Jacek Sasin, który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, powiedział we wtorek w radiowej Trójce, że do końca tygodnia powinniśmy poznać wyniki konsultacji ws. projektu i wtedy będą proponowane dalsze działania. Według niego, konsultacje zakończyły się sukcesem frekwencyjnym, a wypowiedzi mieszkańców poddane zostaną analizie.

Poseł stwierdził też, że PiS nie ma zamiaru na siłę forsować rozwiązań, które być może w tej chwili przez mieszkańców nie są do końca akceptowane.26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

Referenda organizują kolejne podwarszawskie gminy. W maju i czerwcu głosowania odbędą się m.in. w Błoniu, Babicach Starych, Nieporęcie, Konstancinie-Jeziornej, Wieliszewie, Michałowicach, Izabelinie, Piasecznie, Podkowie Leśnej, Milanówku, Józefowie, Ożarowie Mazowieckim.

PAP/skw/pm