Kolejne referendum pod Warszawą. Raszyn odwoła wójta i radę?

Warszawa

gmina RaszynWójt Raszyna Andrzej Zaręba

25 czerwca w Raszynie ważyć się będą losy wójta Andrzeja Zaręby oraz rady gminy. Referendum to wyraz sprzeciwu mieszkańców między innymi wobec planów wdrożenia reformy oświatowej.

Postanowienie komisarza wyborczego w Warszawie o przeprowadzeniu referendum w Raszynie opublikowane jest na stronie internetowej Krajowego Biura Wyborczego.Jak podała Polska Agencja Prasowa, Wszystko zaczęło się pod koniec lutego, kiedy to radni odrzucili uchwałę, która zakładała utworzenie dwóch szkół podstawowych. Po posiedzeniu przewodniczący rady Dariusz Marcinkowski podał się do dymisji, a mieszkańcy zapowiedzieli zorganizowanie referendum i zbiórki podpisów pod wnioskiem o odwołanie rady oraz wójta.Według mieszkańców utworzenie jednej szkoły podstawowej spowoduje odebranie dzieciom szans na dobrą edukację.

W sprawie raszyńskiego referendum napisała na Kontakt 24 również Aneta Wrotna, podpisana pełnomocnik inicjatora referendum. "Powstała inicjatywa referendalna mieszkańców gminy Raszyn powołała Społeczny Komitet Referendalny pod nazwą "NIE dla przyłączenia Raszyna do Warszawy, TAK dla dobrych szkół". Bezpośrednim powodem powołania inicjatywy była niechęć raszyńskich władz do podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego dotyczącego włączenia Gminy Raszyn do m.st. Warszawy, w związku z zamiarem utworzenia metropolitarnej jednostki samorządu terytorialnego" - oświadczyła.

25 czerwca

Na początku marca komitet referendalny rozpoczął zbiórkę podpisów pod wnioskiem, a pod koniec kwietnia Komisarz Wyborczy w Warszawie wydał postanowienie o przeprowadzenie referendum.Jak z niego wynika, mieszkańcy Raszyna odpowiedzą na dwa pytania: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Raszyn przed upływem kadencji?" oraz "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Andrzeja Zaręby Wójta Gminy Raszyn przed upływem kadencji?".Referendum odbędzie się 25 czerwca, mieszkańcy będą głosować w godz. 7-21

Zobacz też: "Referenda w sprawie metropolii są teraz bezprzedmiotowe"

"Te referenda nie mają sensu"TVN24
wideo 2/4

PAP/ md/r