Koleje zmieniają rozkłady. Pociągi przyspieszają

Warszawa

TVN 24Rozmowa z rzecznikiem prasowym PKP

W nocy z soboty na niedzielę kolejarze wprowadzili w życie nowy rozkład jazdy. Pociągi pomiędzy lotniskami Modlin, a Chopina mają teraz kursować regularnie. Ponadto PKP Intercity wprowadziło nowe połączenia, a Warszawska Kolej Dojazdowa zlikwidowała niektóre połączenia.

- Wszystko jest w porządku, nie notujemy żadnych zakłóceń ani poważniejszych awarii. One oczywiście się zdarzają, ale są związane z warunkami zimowymi. Dwa pociągi z południa Europy przyjechały do Polski z opóźnieniem, jeden skład z 38 minutowym a drugi z niespełna 50 minutowym. Jest to spowodowane tym, że Czesi mają problem z zimą zdecydowanie poważniejszą niż u nas - zapewnił o poranku we "Wstajesz i weekend" rzecznik grupy PKP Łukasz Kurpiewski.

Poprawie uległ układ połączeń pociągów lotniskowych. Teraz kursują (z niewielkimi odstępstwami) cyklicznie, co godzinę w relacji Modlin - Warszawa Centralna - Lotnisko Chopina.

- Ponadto na odcinku Grodzisk Mazowiecki - Warszawa, pomimo trwających prac modernizacyjnych, udało się utrzymać częstotliwość kursowania pociągów Kolei Mazowieckich, co 10-15 minut – napisano w komunikacie Kolei Mazowieckich.

Lokalne zmianyPrzewoźnik wyjaśnił, że w nowym rozkładzie jazdy, w miarę możliwości technicznych, starano się skomunikować pociągi Kolei Mazowieckich na najważniejszych stacjach węzłowych, poza obszarem aglomeracji warszawskiej, tj. w Siedlcach, Łukowie, Radomiu, Łowiczu, Kutnie, Skierniewicach, Skarżysku Kamiennej, Nasielsku oraz Tłuszczu. Co jeszcze się zmienia? Na przykład pociąg kursujący z Warszawy do Siedlec po godzinie 7:00 (nr 8027) będzie kursował również w weekendy, a dodatkowo w Siedlcach został skomunikowany z pociągiem do Łukowa.

Popołudniowy pociąg z Sierpca do Kutna, który do tej pory kursował tylko w niedziele i święta, będzie kursował również w soboty. Natomiast na linii Radom - Dęblin zaplanowano pociąg, który zapewni uczniom dogodny dojazd do szkół w Pionkach (Dęblin 7:11 - Pionki 7:41).

NOWY ROZKŁAD JAZDY KM

Na niektórych liniach obsługiwanych przez pociągi Kolei Mazowieckich, zarządca infrastruktury - PKP Polskie Linie Kolejowe - będzie kontynuował rozpoczęte prace modernizacyjne. Na tych liniach będzie wprowadzony zastępczy rozkład jazdy pociągów. Pierwszy taki rozkład będzie obowiązywał od 9 grudnia 2012 r. do 9 lutego 2013 r. na linii nr 1 Warszawa - Łódź (kontynuacja modernizacji na odcinku Grodzisk Mazowiecki - Skierniewice) oraz linii nr 9 Warszawa - Działdowo - Gdynia (kontynuacja modernizacji głównie na odcinku Ciechanów - Działdowo).

Zmiany w SKM

Zmiany czekają też Szybką Kolej Miejską. "Pomiędzy Warszawą Zachodnią a portem lotniczym, poza nielicznymi wyjątkami, pociągi będą kursować co 15 minut" – zapewnia Zarząd Transportu Miejskiego.

Według urzędników, dużym ułatwieniem będzie również ujednolicenie trasy linii S3. Pociągi - z wyjątkiem jednego - będą kursowały przez Dworzec Centralny.

NOWY ROZKŁAD SKM

Likwidacje i nowe połączeniaNowy rozkład wprowadza również Warszawska Kolej Dojazdowa. Zlikwidowany zostanie kurs z Warszawy Śródmieście (o godz. 20:50) do Grodziska Mazowieckiego (21:44).Pasażerowie zyskają nowe połączenie z Warszawy Śródmieście (20:50) do Milanówka Grudowa (21:42) oraz z Milanówka Grudowa (22:10) do Warszawy Śródmieście (23:02).Pociąg z Warszawy Śródmieście do Grodziska Mazowieckiego zamiast o godz. 22:35, odjedzie o 22:20. W przeciwnym kierunku skład zamiast o godz. 21:45, odjedzie o 21:35.WKD uruchomi również dodatkowy kurs z Grodziska Mazowieckiego (22:50) do Warszawy (23:44).NOWY ROZKŁAD WKD

Szybciej na dłuższych trasach

Skrócić ma się czas przejazdu części pociągów. Na trasie ze Szczecina do Warszawy o 13 minut, a z Gdańska przez Bydgoszcz aż o 47 minut. To efekt oddania do użytku odcinków zmodernizowanych torów.

PKP Intercity uruchomiło między innymi nowe połączenia miedzy Lublinem a Rzeszowem czy Warszawą a Jelenią Górą. Jednocześnie zwiększono liczbę połączeń międzynarodowych na południe Polski do Bratysławy, Budapesztu i Pragi przez Ostrawę. Szybciej jeździć będzie się również miedzy Warszawą a Poznaniem, Warszawą a Toruniem, Poznaniem a Trójmiastem, Poznaniem a Szczecinem oraz Wrocławiem a Poznaniem.

- Rekordowemu skróceniu ulegnie również czas podróży międzynarodowych z Warszawy do Wiednia czy z Warszawy do Bratysławy - mówi Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity. W czasie zmiany rozkładu jazdy na dworcach w całej Polsce na pasażerów czekać będą informatorzy.

Pasażerowie będą mogli również uzyskać informacje w Centrach Obsługi Klienta na dworcach, czy odwiedzając strony www.pkp.pl i www.intercity.pl.

O ZMIANACH NA KOLEI W CAŁEJ POLSCE CZYTAJ NA TVN24.PL

JAK OCENIACIE NOWY ROZKŁAD JAZDY? CZEKAMY NA UWAGI NA FORUM TVNWARSZAWA.PLPAP/ran/roody