Kolejarze zmieniają rozkłady

Warszawa

fot. TVN Warszawa

Kolejarze szykują się na zmianę rozkładu jazdy, który zacznie obowiązywać 11 grudnia. We wtorek szczegółowe zmiany zaprezentowały Koleje Mazowieckie i WKD. Za tydzień poznamy też nowy rozkład Intercity.

Więcej połączeń w porannym i popołudniowym szczycie oraz w weekendy, pociągi nocne m.in.: do Mińska Mazowieckiego i Góry Kalwarii, czy nowoczesne składy push-pull i Elfy na trasie do Działdowa. To zdaniem kolejarzy największe zalety nowego rozkładu jazdy, jaki wejdzie w życie w w grudniu.

Kolejarze zapewniają, że są dobrze przygotowani i że nie powtórzy się sytuacja sprzed roku, kiedy nowy rozkład jazdy spowodował gigantyczny chaos na kolei.

"Rozkład będzie prostszy"

- Nowy rozkład będzie przede wszystkim prostszy i bardziej przejrzysty – zapowiada Donata Nowakowska, rzecznik Kolei Mazowieckich. – Teraz w rozkładzie roi się od pociągów, które jeżdżą np.: tylko w soboty, tylko w niedzielę, czy tylko w jakieś święta. Są połączenia, które kursują tylko w tygodniu. To wszystko sprawiało, że pasażer musiał sprawdzać opisy do tych połączeń. Teraz takich wyjątków będzie zdecydowanie mniej – dodaje.

Kolejnym udogodnieniem ma być większa liczba pociągów przyspieszonych. W nowym rozkładzie pojawi się ich 27: 4 na linii do Skierniewic, 7 na linii do Siedlec, 2 na linii do Łowicza, 8 na linii do Radomia, oraz 6 na linii do Działdowa. Pojawią się też dodatkowe połączenia na liniach: Kutno – Płock – Sierpc, Warszawa - Łowicz oraz Radom – Pionki.

Remonty i utrudnienia

Na niektórych liniach obsługiwanych przez pociągi Kolei Mazowieckich, wciąż prowadzone są remonty. Dla pasażerów oznacza to utrudnienia. Na trasie Warszawa–Gdynia prace prowadzone są na odcinkach: Legionowo–Chotomów, Gąsocin–Ciechanów, Ciechanów–Konopki, Konopki–Mława, oraz Iłowo–Działdowo.

Z kolei na trasie Warszawa–Łódź na odcinkach: Warszawa Zachodnia–Grodzisk Mazowiecki oraz Radziwiłłów Mazowiecki-Żyrardów.

W czerwcu na lotniska

W nowym rozkładzie pojawiły się także połączenia na lotnika Chopina i Modlin. Uruchomienie pociągów planowane jest na 1 czerwca 2012 r.

SZCZEGÓŁY ZMIAN W NOWYM ROZKŁADZIE

Linia KM1 (Warszawa – Skierniewice)

Polskie Linie Kolejowe będą kontynuowały modernizację linii Warszawa – Łódź. Część połączeń dalekobieżnych zostanie skierowana torami podmiejskimi, w związku z czym niektóre pociągi Kolei Mazowieckich zostaną odwołane.

Linia KM2 Warszawa – Siedlce – Łuków:

Na linii zostanie uruchomione nowe połączenie przyspieszone (Warszawa Zachodnia 14:10 – Siedlce 15:36). W niedzielne popołudnie zaplanowane zostało także szybkie połączenie Siedlce - Warszawa Centralna (55 minut).

Linia KM3 Warszawa - Łowicz:

W porannym szczycie komunikacyjnym zostały uruchomione dwa dodatkowe połączenia: z Warszawy Wschodniej do Błonia oraz z Sochaczewa do Warszawy Gdańskiej i Warszawy ZOO.

Linia KM7 Warszawa – Dęblin:

Na linii uruchomione zostały dwie pary nowych połączeń do Celestynowa:

Warszawa Zachodnia (15:14) – Celestynów (16:22)Warszawa Zachodnia (17:14) – Celestynów (18:22)Celestynów (17:23) – Warszawa Zachodnia (18:26)Celestynów (19:17) – Warszawa Zachodnia (20:26)

Jeden z pociągów do Dęblina będzie kursował w zestawieniu z wagonów push-pull.

Linia KM8 Warszawa – Radom – Skarżysko Kamienna:

Na stacji Radom, w miarę możliwości technicznych, skomunikowane zostały połączenia z/do Dęblina i Skarżyska Kamiennej z połączeniami do/z Warszawy. Połączenia przyspieszone będą obsługiwane przez pociągi „push-pull".

Linia KM9 Warszawa – Działdowo:

W związku z zakończeniem przez PKP Polskie Linie Kolejowe prac modernizacyjnych na odcinku Warszawa – Ciechanów zwiększy się liczba połączeń. Do obsługi linii zostanie wykorzystany nowy tabor EZT EN76 „Elf".

Linia KM10 Legionowo – Tłuszcz:

Będzie to nowa linia obsługiwana przez Koleje Mazowieckie. Zostaną na niej uruchomione 2 pociągi w relacji Warszawa Gdańska – Tłuszcz oraz dwa pociągi w relacji Tłuszcz – Legionowo – Warszawa Gdańska.

Linia KM26 Radom – Dęblin:

Na odcinku Radom – Pionki zostaną uruchomione dwie dodatkowe pary pociągów: Radom (7:35) – Pionki (8:02)Radom (17:40) – Pionki (18:07)Pionki (8:12) – Radom (8:40)Pionki (18:20) – Radom (18:48)

KM33 Kutno -Sierpc:

Na linii uruchomiona została dodatkowa para połączeń (pociąg z Sierpca o g. 8:42 oraz pociąg z Kutna o g. 12:25), w odpowiedzi na wnioski pasażerów dotyczące lepszego skomunikowania Płocka z dużymi miastami w Polsce.

Pociągi nocne:

Na linii KM2: Warszawa Zachodnia (0.51) – Mińsk Mazowiecki (1:50) – w soboty i niedziele.Warszawa Zachodnia (23.52) – Mińsk Mazowiecki (0:50) – od poniedziałku do piątku.

Na linii KM6: Warszawa Wileńska (0:45) – Tłuszcz (1:26) – od poniedziałku do piątku oprócz świąt.Warszawa Wileńska (1:45) – Tłuszcz (2:26) – w soboty, niedziele i święta.

Na linii KM7: Warszawa Zachodnia (0:44) – Pilawa (2:07) – w piątki oraz soboty.Warszawa Zachodnia (23:44) – Pilawa (1:07) – od poniedziałku do czwartku oraz w niedziele.

Na linii KM8: Warszawa Wschodnia (3:57) – Góra Kalwaria (5:10) – codziennie.Warszawa Wschodnia (23:49) – Warka (1:21) – w piątki i soboty.Warszawa Wschodnia (23:08) – Warka (0:36) – od poniedziałku do czwartku oraz w niedziele.

Intercity za tydzień

Nowy rozkład Intercity poznamy dopiero 22 listopada, ale jak zapewniają przedstawiciele przewoźnika, dokument jest już gotowy. Co więcej już można znaleźć część nowych połączeń. – Myślę, że w środę lub w czwartek zakończymy wrzucanie nowego rozkładu do Internetu – zapewnia Małgorzata Sitkowska, rzeczniczka PKP Intercity. - Myślę też, że jeszcze przed 22 listopada będzie można kupić bilet na pociągi kursujące już według nowego rozkładu jazdy – dodaje.

par//ec