Kolejarze zamalowali "Tęsknię" Betlejewski dokleił "Respect"

Warszawa

Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plZamiast "Tęsknię za Tobą, zydzie" - powtsał napis "Respect"

- Władze Warszawy boją się, że turyści zobaczą słowo "Żyd" na murze – twierdzi Rafał Betlejewski, artysta oskarżany o wykonanie na kilku budynkach napisu "Tęsknię za Tobą, Żydzie". Choć obiecał, że zamaluje napis na wiadukcie kolejowym, wyprzedzili go kolejarze. Betlejewski nakleił więc nowy napis.

- Histeria wokół tego napisu wynika z tego, że władze Warszawy boją się, że ktoś z turystów zobaczy na murze napis "Żyd". Chyba słowo to jest cały czas słowem nieznośnym – mówi Rafał Betlejewski, którego spotkaliśmy obok mostu kolejowego przy ul. Kruczkowskiego.

Jak zapowiadał dzień wcześniej, pojawił się tam około godz. 13:00 by zamalować napis „Tęsknię za Tobą, Żydzie”. (choć - jak twierdzi - nie on go namalował)

Nie od dywagowania, ale od sprzątania

Wyprzedzili go jednak kolejarze. Dla nich najważniejsze było by napis zniknął przed ostatnim meczem Euro w Warszawie.

- Rano zamalowaliśmy napis "Tęsknię za Tobą, Żydzie", ponieważ chcieliśmy przywrócić temu miejscu poprzedni wygląd. Nie jesteśmy od dywagowania nad znaczeniem słów, ale od przywracania porządku. Nie wykluczam, że zawiadomimy policję o sprawie. Rozważymy to – twierdzi Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK.

Betlejewski, który zastał przy moście zamalowany napis przez kolejarzy, nie zrezygnował jednak z malowania. Tym razem jednak taśmą samoprzylepną napisał hasło UEFA "Respect". Jest to nawiązanie do kampanii, która walczy z rasizmem na stadionach i promuje różnorodność.

Hasło UEFA wydmuszką?

- Zastąpiłem, więc hasło "Tęsknię" korporacyjnym hasłem wydmuszką UEFA. Odnosi się do rasizmu. Najważniejsze jednak, że nie przeszkadza nikomu – napisał na Facebooku Betlejewski.

- Mam nadzieje, że pan Betlejewski nie zniszczył trwale muru taśmą. Jednak zamieszczanie tam elementów obcych jest zabronione, niezależnie od treści – mówi Łańcucki i dodaje, że nowy napis również będzie musiał zniknąć.

band/roody