Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Kolejarze tłumaczą się z remontu Centralnego

Warszawa

Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl"Odbieram wiele pozytywnych sygnałów na temat hali głównej"

PKP odpierają zarzuty dotyczące antresoli budowanej w hali głównej Dworca Centralnego. Kolejarze twierdzą równocześnie, że aranżacja jest pozytywnie oceniana przez ekspertów i że... na oceny jest za wcześnie.

W hali głównej Dworca Centralnego trwa generalny remont. Szklane kubiki zastępowane są antresolą. Konstrukcja budzi spore kontrowersje.

- Jestem pełen najgorszych przeczuć - ocenił w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jarosław Zieliński, varsavianista, który obawia się konfliktu pomiędzy architekturą a komercją w hali głównej dworca.

Eksperci akceptują?

Kolejarze mają odmienne zdanie. - Odbieram wiele pozytywnych opinii na temat aranżacji hali głównej Dworca Centralnego. Nasze prace akceptuje wielu architektów czy osób, które doktoryzowały się z funkcjonalności dworca – twierdzi Jarosław Bator, członek zarządu PKP.

Zdaniem kolejarzy jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby oceniać wygląd nowej antresoli. – To nadal wielki plac budowy. Zapewne, gdy prace się skończą, wszystko będzie posprzątane to ta przestrzeń będzie atrakcyjna i zyska uznanie podróżujących – przekonuje Bator.

Estetyzacja za 19,5 mln zł

Modernizacja dworca zaczęła się pod koniec marca 2015 r. W hali głównej, zamiast szklanych kubików, mają pojawić się nowe lokale usługowe. Powstanie również antresola, na którą z poziomu "0" będzie można dotrzeć schodami ruchomymi.

Zmienić ma się też nieremontowana dotychczas galeria zachodnia, wraz z dojściem do stacji WKD Śródmieście, i część galerii północnej. Dodatkowo lokale na galerii zachodniej mają być przeniesione na jedną stronę, dzięki czemu będzie więcej miejsca w podziemnych korytarzach.

Inwestycja ma zakończyć się w 2015 roku. Jej koszt to 19,5 mln zł.

Tak będzie wyglądał nowy Dworzec Centralny | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Zmiany obejmą galerie | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Powstanie nowa antresola | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Nowe galerie handlowe | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Szykują się zmiany na Centralnym | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Zmieni się hala główna | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Tak zmieni się hala główna | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Tak zmieni się hala główna | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Szykują się zmiany na Centralnym | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Tak ma się zmienić Dworzec Centralny | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.

jb/r