Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Kolejarze tłumaczą się z remontu Centralnego

Warszawa

Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl"Odbieram wiele pozytywnych sygnałów na temat hali głównej"

PKP odpierają zarzuty dotyczące antresoli budowanej w hali głównej Dworca Centralnego. Kolejarze twierdzą równocześnie, że aranżacja jest pozytywnie oceniana przez ekspertów i że... na oceny jest za wcześnie.

W hali głównej Dworca Centralnego trwa generalny remont. Szklane kubiki zastępowane są antresolą. Konstrukcja budzi spore kontrowersje.

- Jestem pełen najgorszych przeczuć - ocenił w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jarosław Zieliński, varsavianista, który obawia się konfliktu pomiędzy architekturą a komercją w hali głównej dworca.

Eksperci akceptują?

Kolejarze mają odmienne zdanie. - Odbieram wiele pozytywnych opinii na temat aranżacji hali głównej Dworca Centralnego. Nasze prace akceptuje wielu architektów czy osób, które doktoryzowały się z funkcjonalności dworca – twierdzi Jarosław Bator, członek zarządu PKP.

Zdaniem kolejarzy jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby oceniać wygląd nowej antresoli. – To nadal wielki plac budowy. Zapewne, gdy prace się skończą, wszystko będzie posprzątane to ta przestrzeń będzie atrakcyjna i zyska uznanie podróżujących – przekonuje Bator.

Estetyzacja za 19,5 mln zł

Modernizacja dworca zaczęła się pod koniec marca 2015 r. W hali głównej, zamiast szklanych kubików, mają pojawić się nowe lokale usługowe. Powstanie również antresola, na którą z poziomu "0" będzie można dotrzeć schodami ruchomymi.

Zmienić ma się też nieremontowana dotychczas galeria zachodnia, wraz z dojściem do stacji WKD Śródmieście, i część galerii północnej. Dodatkowo lokale na galerii zachodniej mają być przeniesione na jedną stronę, dzięki czemu będzie więcej miejsca w podziemnych korytarzach.

Inwestycja ma zakończyć się w 2015 roku. Jej koszt to 19,5 mln zł.

Tak będzie wyglądał nowy Dworzec Centralny | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Zmiany obejmą galerie | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Powstanie nowa antresola | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Nowe galerie handlowe | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Szykują się zmiany na Centralnym | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Zmieni się hala główna | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Tak zmieni się hala główna | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Tak zmieni się hala główna | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Szykują się zmiany na Centralnym | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.
Tak ma się zmienić Dworzec Centralny | SUD Architekt Polska Sp. z o.o.

jb/r