Kolejarze obiecują dworce przyjazne niepełnosprawnym

Najnowsze

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plDworce niedostępne

Dworce Centralny, Zachodni i Wschodni mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - obiecują po raz kolejny Polskie Koleje Państwowe. Wciąż jednak nie wiadomo co konkretnie się zmieni. Na razie kolejarze nawiązali współpracę z fundacją Integracja, która ma wskazać największe problemy niepełnosprawnych na największych dworcach.

Pobyt na największych dworcach kolejowych Warszawy wciąż wiąże się dla osób niepełnosprawnych z ogromnym stresem. Praktycznie po żadnym nie mogą się poruszać swobodnie.

Na Dworcu Wschodnim, pasażerowie nie w pełni sprawni ruchowo, by dostać się na perony, muszą pokonać strome schody.

Centralnemu, choć przeszedł remont przed Euro 2012, wciąż daleko do ideału. Co prawda w ubiegłym roku wyremontowano windy prowadzące na perony, ale wciąż osoby poruszające się na wózkach mają problem aby dostać się na poziom galerii handlowych z hali dworcowej.

CZYTAJ O LIKWIDACJI BARIER NA CENTRALNYM

Dworzec Zachodni przed Euro też był odświeżony, ale nie uwzględniono potrzeb niepełnosprawnych pasażerów. Na perony prowadzą schody, nie ma wind ani pochylni.

"Określiliśmy miejsca"

Teraz, jak obiecują PKP nie po raz pierwszy PKP, dworce mają stać się bardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym. Przypomnijmy jednak, że podobne deklaracje kolejarza składali na antenie TVN Warszawa już w maju 2009 roku. - Nie możemy odpowiadać za poprzednie zarządy - ucina Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka PKP S.A.

Przekonuje, że tym razem będzie inaczej. - Określiliśmy miejsca, gdzie niepełnosprawni mają największe problemy i rozpoczynamy działania zmierzające do modernizacji najważniejszych warszawskich dworców – zapowiada Mazurkiewicz.

Pierwszym krokiem ma być współpraca z Fundacją Integracja, która przygotuje kompleksowy raport z badania dostępności dworców. Ma on być podstawą do prac na takich dworcach jak: Centralny, Zachodni oraz Wschodni w Warszawie, ale także Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Wrocław Główny oraz Katowice.

Remont w wakacje?

Remonty mają być wykonane w ciągu kilku miesięcy od otrzymania raportu Integracji. Na bazie tego dokumentu systematycznie mają być usuwane bariery architektoniczne oraz wdrażane systemy ułatwiające komunikację na dworcach.

Jak tłumaczy rzeczniczka, koszty remontów będzie można określić dopiero po analizie raportu. - Raport Integracji dostaniemy w połowie maja, a remont dworców rozpocznie się w okolicach wakacji 2013 roku – mówi Katarzyna Mazurkiewicz.

W przeszłości Integracja badała pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych między innymi budynek Sejmu RP, Stadion Miejski w Poznaniu oraz budynek Ministerstwa Gospodarki.

Problemy z podjazdem na Dworcu CentralnymTPSW

lata//ec