Kolej inwestuje w monitoring

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plPoprawią bezpieczeństwo na Centralnym

Kolejarze chcą podnieść poziom bezpieczeństwa na dziesięciu warszawskich dworcach. Na montaż monitoringu i alarmów chcą wydać 26 mln zł. Kolejne 23 miliony pochłonie instalacja systemów przeciwpożarowych na Dworcu Centralnym i Śródmieście.

Jak informuje Rynek Kolejowy, zmiany mają objąć 10 obiektów na stołecznym węźle kolejowym. Chodzi o dworce: Celntralny, Zachodni, Wschodni, Ochotę, Śródmieście, Powiśle, Stadion, Warszawę Wileńską, Gdańską i stację Lotnisko Chopina.

Alarmy, kamery

Prace zaplanowane na najbliższe dwa lata, mają rozpocząć się od audytu istniejących urządzeń. Później kolejarze chcą stworzyć jednolity system monitoringu.

- Na ten cel chcemy wydać 26 mln zł brutto – mówi tvnwarszawa.pl Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP. – Planujemy instalować dodatkowe kamery, alarmy, a także system pomiaru promieniowania – dodaje.

Jeszcze w pierwszej połowie tego roku ma być rozpisany przetarg na prace.

System oddymiania

Ale to nie koniec planowanych inwestycji. Dodatkowo na Dworcu Centralnym i Śrómieście ma być zamontowany nowy system oddymiania. - Będzie polegał na instalowaniu na tych obiektach systemów przeciwpożarowych. Pozostałe lokalizacje Warszawskiego Węzła Kolejowego, które mają być objęte projektem poprawy bezpieczeństwa, są już przystosowane pod tym kątem w razie wybuchu pożaru i spełniają odpowiednie normy - zaznacza Dąbek.

O tym, że brakuje wielu zabezpieczeń przeciwpożarowych na Dworcu Centralnym informowała między innymi straż pożarna po kontroli przeprowadzonej pod koniec 2011 roku. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Koszt instalowania na obu dworcach systemów przeciwpożarowych wyniesie około 23 mln zł brutto. Przetarg także ma być ogłoszony w pierwszej połowy 2013 r. Finał inwestycji zaplanowano na koniec 2014 r.

ran//par