Kochanowski na trąbkę Stańki i recytatorski mecz gwiazd

Warszawa

UMImieniny Jana Kochanowskiego

Wystawę pierwodruków Kochanowskiego, spotkania z autorami, koncert Tomasza Stańki przygotowała Biblioteka Narodowa z okazji imienin renesansowego poety. Impreza odbędzie się w sobotę w stołecznym Ogrodzie Krasińskich i w Pałacu Rzeczpospolitej.

- Nawet najstarszy polski poeta może być aktualny. Chcielibyśmy trochę odświeżyć twórczość Jana Kochanowskiego, ukazać ją z mniej szkolnej strony. Będziemy się starać ożywić zanikającą tradycję wspólnego czytania i obcowania z książką - tłumaczy wybór poety z Czarnolasu na patrona imprezy Grzegorz Mazurowski z Biblioteki Narodowej.

Wystawa w sali rycerskiejZ okazji imprezy Biblioteka Narodowa otworzy dla zwiedzajacych swoją siedzibę w Pałacu Rzeczpospolitej. W sali rycerskiej na jednodniowej wystawie pokazane zostaną unikatowe pierwodruki utworów Jana Kochanowskiego oraz jego jedyny zachowany rękopis.

Przygotowana zostanie również kawiarnia w Ogrodzie Krasińskich, w której można będzie spotkać się i porozmawiać z pisarzami. Swój udział w imprezie zapowiedzieli: Julia Hartwig, ks. Adam Boniecki, Jacek Bocheński, Marek Bieńczyk, Wojciech Jagielski, Jacek Dehnel, Magdalena Tulli, Daniel Passent, Maciej Wojtyszko, Włodzimierz Kalicki, Magdalena Zawadzka, Adam Lipszyc, Piotr Mitzner, Krzysztof Varga, Adam Wiedemann.

Gwiazdy na meczu

W meczu recytatorsko-poetyckim na utwory poety udział zapowiedziały znane postaci ze świata kultury: Krzysztof Materna, Marian Opania, Janina Paradowska, Rafał Bryndal, Zbigniew Zborowski i Piotr Fronczewski. Do tańca zagra zespół dansingowy reżysera teatralnego i operowego Michała Zadary, All Stars Dansing Band. Gospodarzem będzie dziennikarz Grzegorz Markowski.Zaplanowano także specjalny koncert "Pieśń Świętojańska o Sobótce", będacy połączeniem recytacji utworu Kochanowskiego z improwizacją na trąbce, z udziałem Tomasza Stańki.

Kiermasz, gry, warsztaty

Poza tym w planie jest kiermasz książek, gry literackie, warsztaty ilustratorskie oraz prezentacje sylwetek wybitnych ludzi kultury, przygotowane przez uczniów warszawskich szkół, których patronem jest polski pisarz, publicysta lub postać literacka.

PAP//as/b