Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

"Kobiety czują dyskomfort". Radna prosi o kartę warszawianki

Warszawa

ZTM , Urząd miastaRadna pyta o kartę warszawianki

"Kobiety, które odbierają kartę warszawiaka czują dyskomfort" – twierdzi radna miasta. I prosi ratusz, aby wprowadził stołeczną kartę warszawianki. Odpowiedzi udzielił wiceprezydent stolicy, który zapewnił, że sprawa zostanie przeanalizowana.

O wprowadzenie karty warszawianki, za pośrednictwem interpelacji, poprosiła miejska radna Agata Diduszko-Zyglewska (Koalicja Obywatelska).

"Z oficjalnych danych statystycznych dotyczących ludności Warszawy wynika, że ponad połowa mieszkańców miasta (54 procent) to kobiety. W związku z tym zasadne wydaje się respektowanie istnienia tej większościowej grupy w oficjalnych dokumentach miejskich" – napisała radna.

Niedopatrzenie

Agata Diduszko-Zyglewska powołała się na opinię kobiet, które, jak opisała, odbierając kartę warszawiaka "czują dyskomfort", a równocześnie są zdziwione, dlaczego miasto nie produkuje kart warszawianki.

"Podzielam to zaskoczenie i w związku z tym zwracam się z pytaniem o możliwość naprawienia tego niedopatrzenia" – pisze Agada Duduszko-Zyglewska.

Radnej odpowiedział wiceprezydent stolicy Robert Soszyński, który przypomniał, że kobiety mogą skorzystać z alternatywy. Od kilku lat mogą wybrać spersonalizowaną kartę "klawej Warszawianki". Ta dostępna jest we wszystkich Punktach Obsługi Pasażera Zarządu Transportu Miejskiego.

Ale na tym nie koniec. Wiceprezydent obiecał, że wątpliwość radnej zostanie poddana analizie w trakcie trwających właściwe prac nad wprowadzeniem Zintegrowanej Karty Miejskiej.

"Niezbędna zmiana zostanie wprowadzona właśnie w tym projekcie" – odpowiedział ogólnie Soszyński.

Zintegrowana Karta Miejska

Zintegrowana Karta Miejska ma być "kartą" tylko z nazwy. Będzie można wgrać na tablet lub telefon. Nowy system ma ułatwić korzystanie nie tylko z komunikacji, ale też z parkingów, rowerów miejskich czy obiektów sportowych.

Całość ma zostać wdrożona w 2023 roku.

Czytaj też o darmowej komunikacji dla uczniów:

Prezydent Warszawy o darmowej komunikacji dla uczniówMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kz/ran