Kobiety biorą fort

TVN Warszawa


Konkurs na zagospodarowanie Fortu Sokolnickiego wygrało konsorcjum Nowy Fort. - Chcemy, by to miejsce wreszcie ożyło - mówi jego przedstawicielka. Wraz z koleżankami planują w wyremontowanym zabytku klub, kawiarnię i warsztaty.

- To wielka radość, że obywatelskie działania mogą być wspierane i nasza babska wspólnota wygrała - powiedziała nam przedstawicielka konsorcjum Katarzyna Bijas.

Jak panie widzą przyszłość zabytku?

- Musimy zagospodarować przestrzeń. Chcemy w górnej części fortu zrobić kawiarnię, restaurację i scenę teatralną. W miejscach użytkowych powstanie galeria rękodzieła - mówi Magdalena Nowak z konsorcjum Nowy Fort.

Jak ożywić fort?

Na dole, w prawej części, zaplanowano część warsztatową. - Zajęcia z plastyki poprowadzi pani Barbara, genialna nauczycielka, która wychowała całe pokolenia plastyków na Żoliborzu - zdradza Nowak.

Prawa część będzie przeznaczona dla dzieci i seniorów. W forcie mają również powstać klub i miejsce na festiwale filmowe i koncerty z muzyka klasyczną.

- Nie powiem, że jestem zaskoczona wynikiem, ale miałyśmy spore obawy. Teraz jednak najważniejsze jest, by powstało miejsce, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Liczymy, że będą przychodzić zarówno seniorzy, jak i matki z dziećmi. Chcemy, by wreszcie to miejsce żyło - zapewnia Nowak.

Na 10 lat

Konsorcjum Nowy Fort przejmie Fort Sokolnickiego na 10 lat. Tworzą je żoliborzanki: Magdalena Nowak, właścicielka przedszkoli Wieża Jeża, Katarzyna Bijas, właścicielka biura tłumaczeń, Beata Boratyn, prowadząca firmę eventową, oraz Dominika Krzemińska, współwłaścicielka restauracji Przegryź na Mokotowskiej.

Remont fortu zakończył się w 2011 roku

band/mz