Kłopoty z liczeniem głosów. "Są błędy rachunkowe"

Warszawa

Wciąż nie są znane oficjalne wyniki niedzielnego referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jak poinformował członek miejskiej komisji wyborczej, nie dotarły do niej jeszcze poprawne protokoły z obwodowych komisji wyborczych. - Są błędy rachunkowe - powiedział.

- Czekamy na poprawne protokoły z obwodowych komisji wyborczych. Nie dotarły jeszcze do nas, bo są błędy rachunkowe, nie zgadzają się liczby - powiedział tvn24.pl Mariusz Ciechomski, członek miejskiej komisji ds. referendum. Jak dodał, nie wiadomo kiedy problem zostanie rozwiązany. - Liczymy na to, że do godziny 12 - powiedział Ciechomski.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Sondaże: Gronkiewicz-Waltz zostaje

Mieszkańcy stolicy głosowali w niedzielę od godziny 7 do 21. Referendum będzie wiążące, jeśli do urn poszło ponad 389 tys. uprawnionych do głosowania warszawiaków, czyli powyżej 29,1 proc. TNS Polska w niedzielę tuż przed północą podał, że frekwencja w referendum wyniosła 26,8 proc., czyli poniżej wymaganego progu.

Warszawiacy głosowali w 863 obwodowych komisjach, w tym w kilkudziesięciu obwodach odrębnych - w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Policja: Głosowanie bez zakłóceń

Pół godziny przed zakończeniem głosowania Komenda Stołeczna Policji oceniła, że referendum przebiegało bez zakłóceń. - Ani w sobotę, ani w niedzielę stołeczna policja nie otrzymała żadnych informacji dotyczących jakichkolwiek incydentów, które mogłyby mieć związek z referendum odbywającym się w Warszawie - powiedział rzecznik KSP st. asp. Mariusz Mrozek. Według niego nie doszło też do żadnych przypadków zakłócenia ciszy referendalnej. Zgodnie z prawem, każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum może w ciągu 7 dni od publikacji wyników wnieść protest, jeżeli uzna, że dopuszczono się naruszenia przepisów, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik. Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia jego zgłoszenia.

Gronkiewicz-Waltz komentuje wyniki referendum
TVN24

tvn24.pl/db/tr