Klimatyczna kolonia będzie świętować

Warszawa

mat. organizatorówKolonia Wawelberga świętuje

Mieszkańcy Kolonii Wawelberga zapraszają na swoje święto w najbliższą niedzielę. Zabrzmi jazz, tango, ale też klasyka polskiej literatury.

III już święto odbędzie się 21 maja między budynkami przy Górczewskiej 15. Atrakcje zaplanowano na cały dzień. A głównym celem jest przypominanie warszawiakom postaci Hipolita Wawelberga, który 119 lat temu dał robotnikom wolskich fabryk nowoczesne mieszkania za grosze.

Przekonał carskich urzędników

Tegoroczna edycja ma pokazać, że Wawelberg miał wielką słabość do polskiej literatury. Przyjaźnił się z pisarzami, m.in. Bolesławem Prusem, Elizą Orzeszkową, Marią Konopnicką i Henrykiem Sienkiewiczem. "Pomagał im finansowo. Kiedy ten ostatni wrócił bez grosza ze Stanów, Wawelberg spłacił jego długi i ufundował stypendium, by przyszły noblista mógł napisać "Quo Vadis". Mało kto pamięta, że pomnik Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu stoi dzięki wytrwałości i uporowi Wawelberga, który na "przekonanie" do tego pomysłu carskich urzędników wydał ponad 30 tys. rubli" - przypominają organizatorzy święta.

Podczas niedzielnego święta będzie można posłuchać fragmentów wydanych przez Wawelberga książek i jego korespondencji z zaprzyjaźnionymi pisarzami. Na dzieci czekają konkursy i warsztaty literackie. Na pamiątkę będzie można zabrać do domu specjalną zakładkę do książki z logiem Kolonii.

Ale to nie koniec atrakcji. Na podwórkach zabrzmi jazz, muzyka klasyczna i tango. "Na scenie pojawią się specjaliści od tanecznego jazzu rodem z amerykańskiego Południa - Wisła Hot, młodzi warszawscy muzycy z Kwartetu Jazzowego i Wheeling Quartety oraz aktorka, laureatka festiwali piosenki Małgorzata Wojciechowska" - zapowiadają organizatorzy.

Mural dla Wawelbergów

Na koniec argentyńskie tango zatańczą Anna Iberszer (tancerka i aktorka, znana m.in. z serialu „ Ranczo”) i Piotr Woźniak (tancerz i choreograf).

Będzie można wziąć także udział w warsztatach sztuki ulicznej i gwary warszawskiej, obejrzeć pokaz szermierki, skorzystać z darmowego serwisu rowerowego. Z kolei na ścianie naprzeciwko sceny powstanie wyjątkowy mural, przedstawiający Ludwikę i Hipolita Wawelbergów. Stworzą go Dariusz Paczkowski, Anna Koźbiel Walas, Adam Walas i Andrzej Chybowski.

Kolejka po pączkiLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

ran/pm