Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Klienci tracili mieszkania. Akt oskarżenia dla oszustów

Warszawa

TVN24Oskarżeni o wyłudzenie około 14 milionów złotych

Wyłudzenie ponad 14 milionów złotych i oszukanie 232 osób zarzuca Rafałowi K. Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Właśnie skierowała akt oskarżenia do sądu w tej sprawie. Rafał K. to twórca Pozabankowego Centrum Finansowego Sp. z o.o.

Rafał K. jest oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i wyłudzenie pieniędzy, weksli oraz nieruchomości o wartości ponad 14 miliona złotych na szkodę 232 osób.

Mężczyzna miał przez dwa lata kierować spółką zajmującą się pośrednictwem kredytowym, która została założona przez jego znajomych. Pozabankowe Centrum Finansowe powstało w 2010 roku i działało dwa lata do momentu ogłoszenia upadłości. Spółka na początku działalności zajmowała się pośrednictwem kredytowym, potem przekształcono ją w firmę udzielającą pożyczek pozabankowych.

Weksle i nieruchomości

Z ustaleń prokuratury wynika, że jej klientami byli głównie ludzie znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej. Pożyczki zabezpieczane były nieruchomościami i wekslami o wartościach przekraczających dziesięciokrotność pożyczanej kwoty. Spółka oferowała również tak zwane renty hipoteczne. Wartość zabezpieczeń wielokrotnie przekraczała kwotę pożyczek, a także wypłacanych rent.

Umowy, które zawierała firma, przewidywały wysokie i absurdalne opłaty dodatkowe. Jednym z takich przykładów była opłata za doręczenie monitu gołębiem pocztowym. Dzięki takiemu działaniu, oskarżonemu oraz jego wspólnikom udało się przejąć i sprzedać zdobyte nieruchomości. Ich nowi właściciele prowadzili postępowania egzekucyjne i eksmitowali pokrzywdzone osoby.

Fałszywe ubezpieczenie

W 2011 roku spółka rozpoczęła emisję obligacji, oferując oprocentowanie od 10 do około 25 procent. Firma nie spełniała warunków do przeprowadzenia emisji publicznej, a inwestorom okazywano podrobioną polisę ubezpieczeniową, która miała stanowić gwarancję.

Spółka zakończyła działalność na przełomie grudnia 2012 r. i stycznia 2013 r., a we wrześniu 2013 r. została ogłoszona jej upadłość. Główna siedziba PCF znajdowała się w Grodzisku Mazowieckim, jej oddziały mieściły się też w 7 miastach: Błoniu, Gostyninie, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Warszawie, Wrocławiu i Żyrardowie.

13 oskarżonych

Oprócz Rafała K. aktem oskarżenia objęto również 13 innych osób, które z nim współdziałały. Prokuratura ustaliła, że spółką formalnie kierował Piotr W. który był członkiem jej zarządu. Wśród oskarżonych znalazł się również notariusz - Mateusz R., który miał sporządzać akty notarialne na potrzeby grupy przestępczej. Usłyszał już zarzut popełnienia 36 przestępstw związanych z niedopełnieniem obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Na poczet obowiązku naprawienia szkody oraz kar prokuratura ustanowiła hipoteki na nieruchomościach oskarżonego Rafała K. na kwotę około 10,5 miliona złotych. Ponadto u oskarżonego zajęto 3 tysiące euro i 1,3 tysiąca dolarów w gotówce oraz środki na rachunku bankowym do kwoty 200 tysięcy złotych, a także luksusowe zegarki o wartości około 32 tysięcy złotych. Na majątku innych oskarżonych ustanowiono hipoteki o łącznej wartości około 9,5 miliona złotych.

Do 15 lat więzienia

W toku śledztwa ustalono, że Rafał K. sam zaciągał pożyczki, których nie spłacał. Mężczyzna miał też korzystać z portali zajmujących się wyszukiwaniem osób zainteresowanych udzieleniem pożyczki. W ten sposób miał wyłudzić 2,74 miliona złotych od 23 osób. Oskarżony nie przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu czynów.

Rafał K. oraz czterech innych współoskarżonych byli już wcześniej karani. Wszystkim oskarżonym grozi 15 lat więzienia.

Zobacz też "Komandos ginął na raty":

Strzelanina w CH "KLIFF" (wideo archiwalne)archiwum TVN
wideo 2/4

md/mś/jb