Kłęby dymu przy Stalowej. Pożar w zabytku

Warszawa

fot. Lech Marcinczak, Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar, który wybuchł rano w budynku dawnych koszar przy ul. Szwedzkej. To część zabytkowego kompleksu. Akcja strażaków trwała kilka goidzin.

- Przed godziną 13:00 strażakom udało się opanować około 50% palącej się powierzchni - poinformował tvnwarszawa.pl Grzegorz Mszyca, rzecznik straży pożarnej.

Pożar wybuchł około godziny 10.00 w budynku dawnych koszar wojskowych, gdzie kiedyś mieściła się kaplica, a później zakład rzemieślniczy. Ogień objął dach i pożar przybrał na sile.

Na razie służby nie podały, co było przyczyną pożaru. Nie oszacowano także strat.

Budynek był pod ochroną

Kompleks, do którego należy budynek, wchodzi w skład dawnej Stalowni Praskiej. Płonący budynek nie jest jednak indywidualnie wpisany do rejestru zabytków ( taki zapis dotyczy kilku budynków z całego kompleksu). Ale pod ochroną konserwatorską znajduje się zespół przy ul. Szwedzkiej, jako całość.

Jak informuje Małgorzata Golińska, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego, budynek zajmowany był nielegalnie. - Dzierżawca, pomimo wypowiedzenia umowy najmu, nie opuścił pomieszczeń - mówi.

fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

as/wp//mz