Kładka pieszo-rowerowa połączy Powiśle i Pragę

Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowej kładce pieszo-rowerowej
Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowej kładce pieszo-rowerowej
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plHanna Gronkiewicz-Waltz o nowej kładce pieszo-rowerowej

Władze Warszawy zapowiedziały budowę pierwszego mostu przeznaczonego tylko dla rowerzystów i pieszych. Powstanie na wysokości ulicy Karowej.

Decyzję ogłosiła we wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Ta kładka to kolejny ważny element, który oprócz metra i mostów, połączy prawą i lewą stronę Warszawy - powiedziała prezydent stolicy.

Przeprawa, które koszt oszacowano na 30 mln zł, ma połączyć dwa brzegi Wisły w linii ulic Karowej na Powiślu i Okrzei na Pradze.

Konkurs międzynarodowy

Na razie nie wiadomo jak dokładnie będzie wyglądać kładka. Na jej projekt ma zostać ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny. - Dajemy tylko wytyczne związane z ruchem rowerowym i pieszym oraz wytyczne związane z zagrożeniem powodziowym. Reszta zależy od wyobraźni architektów - tłumaczył Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Za przeprowadzenie inwestycji będzie odpowiadał Zarząd Dróg Miejskich. Ma zostać zrealizowana między 2016 a 2019 rokiem.

Tak mogłaby wyglądać kładkatraktpraski.pl

Studenckie inspiracje

Pomysł przerzucenia w tym miejscu mostku pojawił się kilkanaście lat temu. Popularności przysporzyła mu jednak dopiero koncepcja Małgorzaty Dembowskiej w 2014 roku. Była to praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

"Stworzenie nowego, miejskiego założenia integrującego prawobrzeżną Warszawę z obszarem Śródmieścia mogłoby stanowić impuls dla rozwoju Pragi Północ i tym samym wspomóc proces jej rewitalizacji" – czytamy w na stronie internetowej koncepcji "Traktu Praskiego".

Tu ma powstać nowy mosttraktpraski.pl

Druga kładka pod mostem

Ratusz podtrzymał też zamiar budowy kładki rowerowej usytuowanej pod odbudowanym mostem Łazienkowskim. Jej realizację przewidziano na 2017 rok.

- 10 minut temu poinformowano nas o otwarciu kopert z ofertami na kładkę pod mostem Łazienkowskim. To jest nowa informacja. Na razie wiemy tyko tyle, że wszystkie oferty spełniają nasze wymogi jeśli chodzi o cenę - podała chwilę po godz. 12 Gronkiewicz-Waltz.

Pięć ofert na bulwary

Drugą "świeżynką" podzielił się jej zastępca Michał Olszewski. - Podczas rozpoczynania się konferencji dowiedzieliśmy się o otwarciu ofert ws. bulwarów. Mamy pięć ofert. Ocenie będzie podlegać m.in. cena i termin realizacji - wyjaśnił.

Wtorkowa konferencja prasowatvnwarszawa.pl

b/r

Pozostałe wiadomości