Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Kładą murawę na Narodowym

Warszawa

fot. TVN24

Niemal połowa płyty boiska na Stadionie Narodowym jest już zielona. Trwa montaż długo oczekiwanej murawy.

- 630 rolek, każda ważąca 800 kg, zostało przewiezionych przez 21 samochodów z plantacji w Holandii – podaje Daria Kulińska, rzecznik Narodowego Centrum Sportu. Każda rolka to pas o szerokości 1,2 m i długości 12 m. Normalnie rozwinięcie jej trwa 2-3 minuty. Przy obecnie panujących mrozach, kilkanaście razy dłużej.

fot. stadionnarodowy.org.pl
fot. stadionnarodowy.org.pl
fot. stadionnarodowy.org.pl
Tak kładli murawę w styczniu 2012 r. | stadionnarodowy.org.pl
fot. stadionnarodowy.org.pl
fot. stadionnarodowy.org.pl
fot. stadionnarodowy.org.pl
Tak kładli murawę w styczniu 2012 r. | stadionnarodowy.org.pl
fot. stadionnarodowy.org.pl
fot. stadionnarodowy.org.pl

Włączyli podgrzewanie, bo trawa zamarza

Rozkładanie murawy rozpoczęło się w niedzielę. Zanim znajdzie się na środku Narodowego, musi odleżeć swoje w ogrzewanych pomieszczeniach i odzyskać plastyczność.

Na płycie stadionu rozwijana jest przez specjalną maszynę, dociskana i łączona. - We wtorek i środę dokończymy ten proces. Nie ma obaw, że nie zdążymy przed sobotnim meczem o Superpuchar - powiedział PAP Marek Wypychowski z Zielonej Architektury, firmy odpowiedzialnej za tę operację.

Jak zaznaczył, trawa, która ma trzy centymetry wysokości, po rozłożeniu natychmiast zamarza, dlatego od dłuższego czasu działa system podgrzewający.

Proces rozkładania specjalnej mieszanki traw, która została zasiana na plantacji w lipcu 2009, można oglądać na na żywo na stronie internetowej Narodowego Centrum Sportu.

Related content

Tak szykowali nawierzchnię pod murawę.

Szykują się do meczu

NCS zapewnia, że stadion będzie gotowy na sobotni mecz o Superpuchar Polski pomiędzy Legią a Wisłą. Mimo negatywnych opinii służb i decyzji ratusza, spółka Ekstraklasa - organizator spotkania - zapewniła, że od decyzji będzie się odwoływała.

- Nie jestem w stanie powiedzieć kiedy dokładnie, ale chcemy wszystko dopiąć, tak żeby mecz mógł się odbyć na Narodowym – mówi Adrian Skubis, rzecznik prasowy Ekstraklasy SA. Jak mówi, konieczne jest m.in. ułożenie murawy i odpowiednie zorganizowanie możliwości wejścia i wyjścia dla kibiców obu drużyn.

Nauczyli się na błędach innych

Pierwotnie na warszawskiej arenie planowano położenie zwykłej, ale po problemach na nowym stadionie w Poznaniu, gdzie trawa nie chciała rosnąć z powodu małej ilości światła i słabej cyrkulacji powietrza, NCS postanowiło nie powtarzać tego samego błędu. Zdecydowano, że płyta boiska zostanie zbudowana z paneli przypominających donice, z ziemią i trawą. Będzie je można przemieścić poza obiekt, by zapewnić trawie optymalne warunki rozwoju.

Na Euro 2012 płyta Narodowego zostanie przykryta tymczasowo zwykłą murawą, bo takie są wymogi UEFA. Po mistrzostwach znów zastąpi ją panelowa.

PAP/ran/mz