Kino Luna sprzedane

Warszawa

Marcin Gula/ tvnwarszawa.plMówi Marek Miesztalski, skarbnik województwa Mazowieckiego

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki kupiło kino Luna. Transakcja opiewa na ponad 7 mln złotych. W budynku przy Marszałkowskiej ma na stałe zagościć ambitny repertuar. W planach jest również stworzenie profesjonalnej sceny na potrzeby Teatru Praga.

W połowie lipca Sejmik Mazowsza przyjął zmiany w budżecie. Jedną z nich było przyznanie 4 mln złotych dla Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, właśnie na zapłatę pierwszej raty za zakup kina. Druga rata - 3 mln 250 tys. - ma być przelana na konto Max-Filmu w przyszłym roku.

To właśnie borykający się z problemami finansowymi Max-Film jest jedną ze stron transakcji. – Spółka pozbywa się majątku zbędnego do bieżącej działalności i tego, który nie przynosi dochodów – tłumaczy Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza.

Jak dodaje: - W związku z tym zapadła decyzja, aby kino Luna przejęło Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki – wyjaśnia skarbnik.

Skarbnik Mazowsza mówi o trudnej sytuacji Max-Filmu
Marcin Gula/ tvnwarszawa.pl

Ambitne kino i przedstawienia teatralne

MCKiS, które podlega urzędowi marszałkowskiemu, swoją siedzibę ma przy ulicy Elektoralnej. Jedną z jego jednostek jest Mazowiecki Fundusz Filmowy wspierający ambitne produkcje. Ponadto kino przy ulicy Marszałkowskiej pozwoli rozwinąć się projektowi Elektor, prezentującemu filmu dokumentalne.

- Dla Luny trafienie pod egidę instytucji kultury daje gwarancję zachowania ambitnego repertuaru. Rozważane jest także przystosowanie jednej z sal do potrzeb na przykład spektakli teatralnych i koncertów, realizowanych przez teatr Praga – tłumaczy Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Na razie nie wiadomo, kiedy w kinie Luna ruszą projekty Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki.

bf/roody