Kilkanaście miesięcy przygotowań. Wsuną tunel w nasyp kolejowy

TVN Warszawa


W nocy z 26 na 27 maja zamknięta zostanie linia kolejowa Warszawa-Gdańsk w rejonie budowy Trasy Świętokrzyskiej. Do 11 czerwca do północy będą tu prowadzone prace związane z umieszczeniem wybudowanej konstrukcji tunelu w nasypie. Pociągi kursujące tą linią zostaną skierowane na trasę objazdową.

W pierwszej kolejności nastąpi demontaż trakcji kolejowej i torów oraz rozbiórka nasypu. Następnie przeprowadzona będzie operacja umieszczenia tunelu w nasypie, a na koniec odtworzona zostanie infrastruktura kolejowa.

"Technologia wykonywania tuneli kolejowych na budowie Trasy Świętokrzyskiej zakłada maksymalne skrócenie czasu zamknięć linii kolejowych, w tym trasy Warszawa-Gdańsk, na której odbywa się ruch m.in. pociągów Pendolino. W tradycyjnej technologii wyłączenia trwałyby co najmniej trzy miesiące, a utrudnienia na nich nawet dłużej. Zastosowanie metody polegającej na transporcie tunelu pozwoli skrócić czas zamknięcia do 16 dni" - informuje Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych.

4000 ton

Konstrukcja tunelu powstała obok nasypu, a w docelowe miejsce przetransportowana będzie na początku czerwca. Do tego celu wykorzystane zostaną specjalistyczne, wieloosiowe wózki samobieżne o wysokiej nośności, które przejadą po rampie najazdowej z prędkością kilkunastu metrów na godzinę do uprzednio przygotowanego miejsca docelowego w nasypie. Konstrukcja ważąca ponad 4000 ton pokona drogę o długości 120 metrów.

Transport tunelu będzie zwieńczeniem kilkunastomiesięcznych prac przygotowawczych do tej operacji.

Utrudnienia

Z powodu budowy tunelu od piątku 27 maja do 11 czerwca zmieniony będzie rozkład i organizacja ruchu pociągów SKM, Kolei Mazowieckich oraz PKP Intercity na linii Warszawa – Legionowo – Gdańsk/Olsztyn/Białystok.

SKM

Linia S3 kursuje wyłącznie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Lotnisko Chopina

Pociągi KM Linia R9 z/do Nasielska, Ciechanowa i Działdowa – część pociągów kursuje tylko do/z Warszawy ZOO

Linia RL Modlin – Warszawa Lotnisko Chopina - wybrane pociągi kursują trasą okrężną (wydłużenie czasu przejazdu o ok. 20 minut), pozostałe – skrócone do odcinka Warszawa Wschodnia – Warszawa Lotnisko Chopina. Pociągi PKP Intercity Część pociągów pomiędzy Warszawą i Trójmiastem, Olsztynem i Białymstokiem, jak również w/z kierunku Wrocławia i Krakowa kursuje przez stację Warszawa Gdańska (z pominięciem postojów na stacjach Warszawa Zachodnia, Centralna i Wschodnia).

Na początku roku informowaliśmy, że pod budowę Trasy Świętokrzyskiej wycięto ponad 100 drzew.

Wycinka drzew w Parku Michałowskim
fot. Tomasz Peszke / PSM Michałów

ms/sk