Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Kilka osób na jednym bilecie? "To oszustwo"

Warszawa

| Fakty TVNfot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

- Wysiadając z autobusu, tramwaju czy metra nie zabierajcie ze sobą biletów. Zostawiajcie je gdzieś w widocznym miejscu, tak aby mogli skorzystać inni – zachęcają organizatorzy akcji "Podaj bilet". Ma to być odpowiedź na na planowaną podwyżkę cen biletów. – To zwykłe oszustwo – denerwują się przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego.

Akcję "Podaj bilet" ogłosiła na facebooku nieformalna inicjatywa Trzecia Strona Wisły. Choć sama grupa nie jest specjalnie popularna, to apel spotkał się w internecie ze sporym odzewem. Wsparło go już ponad 8000 osób.

-Niejednokrotnie taki bilet uratuje kogoś od płacenia mandatu – czytamy na profilu akcji.

Inicjatorzy nie ukrywają, że apel jest odpowiedzią na zbliżającą się podwyżkę cen biletów. -My, przeciętni mieszkańcy nie mamy niestety wpływu na tą podwyżkę - piszą.

Oszustwo?

O ile organizacja TSW widzi same plusy akcji to Zarząd Transportu Miejskiego mówi krótko: to zwykłe oszustwo.

- To jest namawianie do oszustwa. Jest to niezgodne z regulaminem przewozów, a po za tym bilet jednorazowy jest ważny przez 120 minut i to tylko dla osoby, która go kupi i skasuje – wyjaśnia Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

Podwyżka 16 sierpnia

Od 16 sierpnia cena jednorazowego biletu wzrośnie z 2,80 zł do 3,60 zł, dobowego z 9 zł do 12 zł, a 30-dniowego z 78 zł do 90 zł, a 90-dniowego z 196 do 220 zł. Po 16 sierpnia za 30-dniowy bilet na okaziciela mamy zapłacić 180 zł (teraz 140 zł), za 90-dniowy za okaziciela 450 zł (teraz 360 zł). Popularny bilet 20-minutowy zdrożeje z 2 zł do 2,60 zł.

bf