Kikut tęczy niedługo zniknie

Warszawa

Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.plTęcza po pożarze

Władze miasta wybrały firmę, która rozbierze, a później wyremontuje tęczę z placu Zbawiciela. Jednak kto inny ma dostarczyć kwiaty - informuje "Rzeczpospolita". Ratusz zarezerwował na prace 190 tys. zł.

- Spalona konstrukcja ma zostać rozebrana do końca stycznia, a do połowy kwietnia powinna być już odnowiona – tłumaczy dziennikarzom gazety Agnieszka Kłąb, z-ca rzecznika urzędu miasta.

Zostanie zakonserwowana przeciwpożarowo.

To wszystko za 44 tys. zł. wykona spółka WRW z Józefosławia.

Jakie kwiaty?

Zupełnie inna firma ma dostarczyć kwiaty.

Jakie? To władze miasta chcą uzgodnić z autorką instalacji - Julitą Wójcik. Później ich rodzaj zostanie zawarty w warunkach przetargu. Jeszcze nie wiadomo, kiedy zostanie on ogłoszony. - To stanie się w najbliższych miesiącach. Chcemy, by Tęcza powróciła na pl. Zbawiciela na 1 maja, przed 10. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej – mówi "Rz" Kłąb.

Na renowację miasto zarezerwowało 190 tys. zł. Możne ona jednak ostatecznie kosztować mniej.

Zobacz też reportaże o słynnej tęczy:

O tęczy
"Czarno na białym"
Moment podpalenia Tęczy
YouTube, PodwieczorekW24
Autorka tęczy zszokowana
"Polska i świat" TVN24
Co zrobić z tęczą?
| tvn24

Ratusz obiecał odbudowę

Do pożarów tęczy dochodziło już kilkukrotnie. W czasie Marszu Niepodległości 11 listopada instalacja spłonęła po raz kolejny. Władze Warszawy zapowiedziały, że kolejny raz będzie odbudowana.

Tak płonęła tęcza.

Z kolei burmistrz Ursynowa Piotr Guział chciałby instalację przenieść do swojej dzielnicy.

Internauci proponowali z kolei różne warianty odbudowania tęczy.

O odbudowie tęczy mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz
TVN24

Kontrowersyjna instalacja

Słynna tęcza stanęła na warszawskim placu w czerwcu 2012 roku i miała zniknąć do końca stycznia 2013. Szybko zdobyła sympatię i pojawił się pomysł, aby została dłużej. Byli jednak tacy, którym się nie podobała - zarzucali jej niedopasowanie do architektury placu czy promowanie symboliki LGBT.

Jej przeciwnicy ujawnili się także wśród radnych Warszawy. Radna Olga Johann z PiS przekonywał, że Tęcza zasłania Kościół Najświętszego Zbawiciela i zaapelowała o uszanowanie "resztki pięknej architektury".

Spór odżył w grudniu 2014 roku. "Zbrukane święte miejsce" - czytaj więcej.

ran/mz