"Kijów-Warszawa, wspólna sprawa". Manifestacja poparcia dla Ukrainy

Warszawa

| tvn24Polacy wspierają Ukraińców

Kilkaset osób uczestniczyło w niedzielnej manifestacji poparcia dla integracji Ukrainy z Unią Europejską oraz protestów odbywających się na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Z Placu Zamkowego manifestujący przeszli pod ambasadę Ukrainy.

Wśród manifestujących jest wielu młodych ludzi z żółto-niebieskimi flagami Ukrainy i biało-czerwonymi flagami Polski. Trzymają też transparenty z hasłami "Warszawa jest z wami", "Wspólna sprawa", skandują: "Kijów-Warszawa, wspólna sprawa".

Na pl. Zamkowym obecni byli także politycy: Paweł Kowal, Marcin Święcicki, Zbigniew Bujak.

Polska też skorzysta

Dr Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW, który także bierze udział w manifestacji, powiedział PAP, że integracja Ukrainy z UE byłaby dla niej korzystna z wielu powodów. - Poprawi jakość polityki, prawa, przyniesie większy dobrobyt gospodarczy - tłumaczył.

- Po drugie, integracja Ukrainy z UE będzie korzystna również dla Polski - zaowocuje stabilizacją naszego sąsiedztwa, poprawą sytuacji na granicy, a w dłuższym okresie, skoro na Ukrainie będzie lepiej, to zmniejszy się presja migracyjna, bo Ukraińcy nie będą musieli jeździć za pracą czy na studia do nas - powiedział Szeptycki.

Zauważył, że wśród manifestujących w niedzielę są Polacy, polscy Ukraińcy i Ukraińcy. - To dość szerokie spektrum pokazuje, że sprawa integracji Ukrainy z UE to ważna rzecz dla Polaków i dla Ukraińców - ocenił.

"Dziękujemy za to wsparcie"

Po dotarciu przed gmach ambasady manifestujący zaśpiewali ukraiński hymn. Zwróciła się do nich wdowa po Jacku Kuroniu, Danuta Kuroń, która podkreśliła, że Ukraina zawsze była częścią Europy. - Jacek, jak o nim myślę, cieszyłby się. Jak by chciał was tu wszystkich widzieć, jak by się cieszył, że jesteście wolną, niepodległą Ukrainą. Ukrainą, która należy do Europy. Zawsze tak było, jest i będzie. Wasza kultura, poezja i wspaniała literatura. Granice polityczne się zmieniają, to ludzka rzecz, jesteśmy razem - powiedziała.

Młodzi Ukraińcy, z którymi rozmawiała PAP, podkreślali, że przyszli pod ambasadę, aby wyrazić swoją solidarność z protestującymi mieszkańcami Kijowa oraz innych ukraińskich miast. - Nie mamy już cierpliwości, chcemy do Unii Europejskiej - powiedziała Katia, która studiuje w Warszawie. Podkreśliła, że w sprawę integracji Ukrainy z UE zaangażowali się nie tylko polscy politycy, ale również wielu zwykłych Polaków. - Dziękujemy wam za to wsparcie - dodała.

Manifestacja, której organizatorem był Komitet Organizacyjny Euromajdanu w Warszawie, przebiegła spokojnie.

Warszawa, Wrocław, Kijów

Około 300 osób - ukraińskich studentów i mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, spotkało się także we Wrocławiu na Placu Nankiera, aby zademonstrować swoje poparcie dla dążeń proeuropejskich Ukrainy

Marsz Miliona - czytaj relację na tvn24.pl

Organizatorem manifestacji w Warszawie jest Komitet Organizacyjny Euromajdanu w Warszawie.

W niedzielę w Kijowie odbywa się Marsz Miliona podczas, którego dziesiątki tysięcy ludzi domagają się ustąpienia prezydenta Wiktora Janukowycza.

Related content

PAP/par