Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Kieszonkowcy lubią tłok. Zobacz, jak nie dać się okraść

Warszawa

kspKradzież w komunikacji miejskiej

"Nie bądź jak karp. Nie daj się złowić" - policjanci ostrzegają warszawiaków przed złodziejami kieszonkowymi i publikują filmy pokazujące "pracę" kieszonkowców. "Często są to zadbane, dobrze ubrane osoby" - tłumaczą funkcjonariusze.

Do autobusu wchodzi mężczyzna. Rozgląda się przez chwilę i podchodzi do siedzącej na jednym z siedzeń kobiety. Staje za nią i... swobodnie wyjmuje z jej plecaka kilka rzeczy, w tym portfel. Łup zawija w gazetę i odchodzi. Niczego nieświadoma pasażerka nie reaguje. Miała do czynienia z prawdziwym "profesjonalistą". Takich osób jest więcej, a okres przedświąteczny służy złodziejskiemu interesowi.

Tłok w autobusach czy ścisk w centrach handlowych dla złodziei kieszonkowych są scenerią idealną. Do tego dochodzi jeszcze zmęczenie i pośpiech ofiar.

Warunki idealne

"W ferworze świątecznych zakupów zdarza się, że stajemy się nieostrożni i zapominamy o tym, że na naszą chwilową nieuwagę kieszonkowcy tylko czekają. Amatorzy naszych portfeli nie wyróżniają się niczym szczególnym z tłumu. Często są to zadbane, dobrze ubrane osoby, które wykorzystują do popełnienia przestępstwa zatłoczone miejsca, np. komunikację miejską, centra handlowe, targowiska czy restauracje" - przypomina policja i gwarantuje, że nad bezpieczeństwem warszawiaków w okresie świątecznym czuwają dodatkowe patrole.

Kradzież w sklepie
ksp
Kradzież w komunikacji miejskiej
ksp

Ale to nie tylko od policji zależy, czy nie "damy się złowić". Funkcjonariusze doradzają, jak ustrzec się przed kradzieżą kieszonkową. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

- zamkniętą torebkę trzymaj zawsze przed sobą,

- noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę,

- nie pokazuj zawartości portfela,

- nie noś portfela w tylnych kieszeniach spodni,

- nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania.

Akcja do Wigilii

"Warto wiedzieć, że jeżeli wartość skradzionego przedmiotu wynosi mniej niż 462,50 zł, sprawca ponosi odpowiedzialność za wykroczenie. W takim przypadku policjanci, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, mogą nałożyć mandat do 500 zł bądź skierować sprawę do sądu, który może orzec karę ograniczenia wolności, karę aresztu lub grzywnę" - czytamy na stronie Komendy Stołecznej Policji.

Tegoroczna edycja kampanii rozpocznie się 19 grudnia i potrwa do Wigilii. Policjanci będą edukować warszawiaków, przyglądać się sytuacji w komunikacji miejskiej i centrach handlowych, tak aby przeciwdziałać kradzieżom albo złapać złodziei na gorącym uczynku.

Kradzież w kawiarni
ksp
Kradzież w sklepie
ksp

kz/b