Kierowca: 5 tysięcy, skarbnik: 27 tysięcy. Zastępcy zarabiają więcej od prezydent

Warszawa

TVN24Wiceprezydent o zarobkach w ratuszu

- Niewątpliwie nie jest to normalna sytuacja - tak wiceprezydent stolicy skomentował zarobki w stołecznym ratuszu. Prezydent miasta dostaje dwa razy mniej pieniędzy, niż zastępcy.

Wysokość miesięcznych zarobków brutto komentował we "Wstajesz i wiesz" TVN 24 Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy. Odniósł się między innymi do porównania zarobków zarządu miasta – prezydent zarabia ok. 12 tys. miesięcznie, a zastępcy ok. 23-25 tys.

27 tysięcy dla skarbnika

- Tylko prezydent podlega pod ustawę kominową, w związku z tym jego maksymalne wynagrodzenie to nieco ponad 12 tys. zł. Mogę powiedzieć, że takie same wynagrodzenie ma prezydent Warszawy, jak i prezydenci czy burmistrzowie dużo mniejszych gmin, którzy mają w okolicy 11 tysięcy – powiedział Jóźwiak.

- Porównajmy wynagrodzenie prezydenta Warszawy do rektorów uczelni wyższych, którzy mają średnio co najmniej trzy albo cztery razy wyższe wynagrodzenie, a dużo mniejszą odpowiedzialność – dodał.Na zarobki rzędu 27 tysięcy złotych miesięcznie może liczyć z kolei skarbnik miasta. Prowadzący poranek TVN 24 sugerował, że to kolosalne zarobki.- Może i kolosalne, ale przypomnę, że skarbnik odpowiada za 14 miliardów złotych budżetu, zarówno po stronie dochodów jak i wydatków. To jest menadżer co najmniej dużej wielkości banku, który ma tego typu obroty – odpowiadał Jóźwiak.

5 tys. dla kierowcy

Zarobki w stołecznym ratuszu i urzędach dzielnic ujawnił portal Polityka Warszawska. Chodzi łącznie o 8040 pracowników (kadra kierownicza to ponad tysiąc osób). Dyrektorzy biur dostają średnio 16 tys. złotych, a ich zastępcy ok. 3 tys. zł. mniej. Burmistrzowie mają pensję w granicach 11-12 tys. zł. Najmniejsze wynagrodzenie trafia do pracowników pomocy administracyjnej, sprzątaczek i gońców - średnia to 3 tys. zł. Z kolei kierowcy zarabiają średnio ok. 5 tysięcy. Jak podaje politykawarszawska.pl, średnia zarobków wszystkich urzędników to 6097,97 zł. Władze stolicy wypłacają im co miesiąc 49 021 618,09 zł.

ran/r