Kiermusy - jedyne takie miejsce w Polsce

Warszawa

www

Zaledwie 150 kilometrów od wielkomiejskiej stolicy z dala od jej zgiełku w otulinie Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego leżą Kiermusy, a w nich Dworek nad Łąkami, zwany "Ostoją żubra i tradycji szlacheckiej".

Kiermusiańskie włości to jedyny taki w Polsce kompleks historyczno – wypoczynkowy, który składa się z kilku obiektów o niespotykanym na taką skalę charakterze. W skład kompleksu wchodzą Dworek, Jantarowy Kasztel, Karczma Rzym, Dworskie Czworaki, Stanica Rzeczna i Domek Rasputina mogące łącznie pomieścić ponad sto dwadzieścia osób.

Wszystkie budowle wzrastały w oparciu o historyczne przekazy architektoniczne – z drewna i kamienia, zaś przedmioty wypełniające wnętrza mają dużą wartość historyczną i muzealną, łącząc w sobie luksus z wyrafinowaną prostotą. Już od trzynastu lat Kiermusy są niezwykle ważnym miejscem na turystycznej mapie Polski. Bardziej nawet rozpoznawalne od piętnastowiecznej perły baroku- Tykocina, w którym można zobaczyć między innymi Wielką Synagogę, Dom talmudyczny – obecnie muzeum kultury żydowskiej, Alumnat Wojskowy czy Zespół Klasztorny Bernardynów. Niecałe dwa kilometry od Tykocina na trasie Tykocin- Kiermusy w Pentowie znajduje się także Europejska Wieś Bociania.

Dworek nad Łąkami

Dworek i karczma

W samym Dworku na Gości oczekują cztery apartamenty: Dziedzica, Żydowski, Szlachecki i Rosyjski wszystkie o innym wystroju i niepowtarzalnym klimacie oraz 10 pokoi z gustem i dbałością każdego szczegółu urządzone. W saloniku przy kominku strudzeni goście mogą posłuchać nastrojowej muzyki. Wszystkie miejsca noclegowe gwarantują godziwy wypoczynek z dala od trosk dnia powszedniego.

Karczma Rzym

Wyjątkowo godna polecenia jest Karczma Rzym- Stolica Kuchni Sarmackiej jak mówią o niej goście przyjeżdżający do Kiermus. Zaskoczy ona Państwa wyśmienitym smakiem przygotowywanych tu potraw. Posiłki są przyrządzane zawsze ze świeżych składników, dostarczanych przez starannie wyselekcjonowanych dostawców. Dlatego też w karcie dań nie znajdą Państwo 150 pozycji, a serwowane potrawy zmieniają się każdego dnia. Nawiązując do staropolskich tradycji karczmiennych o aktualnie podawanych posiłkach informuje drewniana tablica wywieszona nad szynkiem lub świetnie zorientowany kelner.

Karczma Rzym

Codziennie podawana jest jedna zupa i trzy dania gorące do wyboru, tuzin przystawek na ciepło i zimno oraz znakomite domowego wyrobu desery. Zupa zamkowa, cebulowa, drwala, sakiewki schabowe, kaczka pieczona, czy sarna w podgrzybkach to tylko niektóre z dań proponowanych w kiermusiańskiej Karczmie Rzym w ciągu tygodnia. Wszystkie dania palce lizać. Ponadto od wielu lat produkowane są kiermusiańskie okowity, cieszące się wielką popularnością zarówno wśród koneserów trunków wysokoprocentowych, jak i gości Karczmy. Wytrawna Dziedzica, Chrzanówka z żurawiną, Pigwówka czy Małmazja to tylko niektóre z tych często nagradzanych nalewek nie tylko w Polsce ale i na świecie. Okowity były także w ubiegłych latach rekomendowane przez Magazyn Forbes i jedna z nich- Wykwintna Acańska znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych wódek smakowych na świecie.

Aleja Dębów

Tradycją kiermusiańskich włości jest iż znamienite osobistości ze świata nauki, kultury czy sportu przebywające w Kiermusach sadzą na pamiątkę swojego pobytu dęby. Swą obecność w Alei Dębów utrwalili między innymi: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Zbigniew Religa, Irena Szewińska, Kazimierz Górski, Alan Starski, Jolanta Kwaśniewska, Mirosław Hermaszewski, Krszysztof Kolberger, Janusz Gajos, Adam Hanuszkiewicz, Adam Małysz czy prawnuczka Stanisława Moniuszki. Posadzone są również dęby rodzinne, między innymi dąb Państwa Lubaszenków, dąb Państwa Zaorskich oraz wiele innych.

Ostoya Żubra

Niegdyś każdy bogaty szlachcic miał na swoich włościach folwark. Takowy można znaleźć także w Kiermusach. Ostoya Żubra jest pierwszą w Polsce i Europie prywatną hodowlą żubra i zajmuje obszar ponad ośmiu hektarów. Właściciele stworzyli naturalne środowisko dla wielu zwierząt. Szczególnie dumni są ze stada żubrów. Przybyło one do nich na początku kwietnia 2008 roku i bardzo szybko przyzwyczaiło się do kiermusiańskich warunków o czym może świadczyć fakt, iż już rozrosło się one o dwa młode osobniki urodzone odpowiednio w sierpniu i listopadzie.

Ciekawostką jest fakt, że jedno z żubrzątek urodziło się 11.11.2011, czyli w dzień Święta Niepodległości. Obojętnie przejść się nie da także obok kózek kiermusiańskich ( specjalnie wychodowanej rasy), czy owieczek wrzosówek. Natomiast tuż obok dworku przechadzają się osiołki, uwielbiane przez najmłodszych gości. Kiermusiańska zwierzyniec jest niebywałą atrakcją zarówno dla Gości hotelowych Kiermus, jak i zwykłych zwiedzających.

Jarmark Staroci

Jarmark w Kiermusach

Od trzynastu lat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na Czarciej Polanie w Kiermusach odbywa się największy w tej części Polski Jarmark Staroci. Znaleźć można na nim różnorakie towary przydatne w gospodarstwie domowym, wyroby rękodzielnicze, kolekcjonerskie militaria, eksponaty numizmatyczne, produkty kolekcjonerskie czy produkty regionalne- słowem wszystko. Jarmark odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

Muzeum w Kiermusach

W tym roku specjalnie dla turystów odwiedzających kompleks stworzone zostało także Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu. W swoich zbiorach posiada zarówno militaria, jak i eksponaty archeologiczne, które przybliżają czasy największych zwycięstw oręża Polskiego. Zachwyci Państwa wystrój sal zamkowych, stroi dawnych i znaleziska zbierane już od wielu lat przez Dziedzica Włości Kiermusiańskich.

Część zbiorów pochodzi z odbywających się już od dziesięciu lat Kiermusiańskich Jarmarków, część została zakupiona w Warszawskim Muzeum Wojska Polskiego oraz u prywatnych kolecjonerów, a część rekwizytów z ekranizacji trylogii podarował muzeum wybitny reżyser Jerzy Hoffman. Kiermusiańskie Muzeum Oręża Polskiego różni się od innych tym ,że większość eksponatów można dotknąć. Samo podniesienie repliki miecza Longina Podbipięty stanowi nie łatwe zadanie. O wszystkim opowiada kustosz- Kasztelan w przepięknych wnętrzach Zamku oraz przekazuje nagrody dla każdego kto da radę podnieść miecz.

Muzeum Oręża

Dąbud Kiermusy

Wychodząc na przeciw klientom Kiermusy stworzyły firmę budowlaną Dąbud-Kiermusy, która ma w swoim dorobku niejeden szlachecki dworek. Choć fima ta zaczynała od zdecydowanie mniejszych obiektów- czworaków, to jednak od 1999 zdążyła zdobyć spore doświadczenie i obecnie jej portfolio zawiera między innymi karczmę, SPA czy średniowieczny zamek.

Oferta firmy jest kompleksowa i można w niej znaleźć wszystko – od projektu architektonicznego, który projektant uzgadnia indywidualnie z klientem, poprzez roboty ziemne, konstrukcyjne, tworzenie ogrodzeń i zagospodarowanie zieleni aż do wyposażenia wnętrz w stylowe meble i rekwizyty.

Referencje

Kiermusy są kompleksowo przygotowane do podjęcia każdego przedsięwzięcia w sposób, który przewyższy oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Już od kilkunastu lat Kiermusy specjalizują się w organizowaniu wypoczynku zarówno grupom zorganizowanym, jak i gościom indywidualnym (dysponują sześcioma salami konferencyjnymi mieszczącymi od 15 do 100 osób, łącznie obiekt posiada ponad 280 miejsc konferencyjnych).

Dworek nad Łąkami organizuje także biesiady, ogniska, kuligi i imprezy integracyjne dla firm, a renoma tego obiektu potwierdzona jest w szerokich kręgach świata biznesu, usług hotelarskich i turystycznych, a także w ocenie prywatnych odbiorców. Polecają nas między innymi Forbes, Polityka, Wprost, Pascal , Polska Organizacja Turystyczna i wiele innych. Kiermusiańskie pakiety z programami wycieczek ( Wycieczka Historia z Żubrem w tle) dla szkół, czy pakiety biznesowe od lat cieszą się nie słabnącą popularnością.

Jantarowy Kasztel

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszego profilu na facebook'u oraz osobistej wizytacji naszego niezwykłego miejsca www.kiermusy.com.pl i rychłego przybycia w nasze Kiermusiańskie progi.

Dziedzic Włości Kiermusiańskich Andrzej Żamojda.